Tri planet e qeverisë zvicerane nëse shpërthen sërish Covid-19

Qeveria Zvicerane ka hartuar tri plane të paparashikuara që mund të zbatohen për të luftuar një shpërthim të ri.

Megjithëse Zvicra relaksoi një numër rregullash të koronavirusit nga 26 dhe 28 qershori, “pandemia nuk ka mbaruar”, siç tha ministri i Shëndetësisë, Alain Berset, në një konferencë shtypi.

Berset tha se Zvicra nuk duhet të vetëkënaqet me ndjenjën se beteja është fituar.

Ai shtoi, se vala e re nuk ka gjasa të jetë aq e madhe sa ato të mëparshme për shkak të fushatës së vaksinimit të vendit, shkruan The Local.

Kjo situatë lë një shkallë pasigurie për të cilën qeveria dëshiron të përgatitet sa më mirë, vuri në dukje Berset.

Këshilli Federal vendosi të mërkurën një procedurë “për secilin rast” për tre skenarë të mundshëm që mund të ndodhin në vjeshtë dhe dimër.

Këto plane përqendrohen kryesisht në zbulimin e shpejtë të varianteve dhe vazhdimin e vaksinimit, testimit dhe gjurmimit.

Në këtë skenar, numri i rasteve mbetet në një nivel të ulët, megjithëse shpërthime të vogla janë ende të mundshme.

Numri i infeksioneve mund të rritet pak për shkak të faktorëve sezonalë, dihet që virusi përhapet më ngadalë në verë dhe më shpejt në vjeshtë dhe dimër, por nuk vendos një barrë të konsiderueshme në sistemin shëndetësor.

Nëse kjo ndodh, nuk do të jenë të nevojshme masa përtej atyre që janë tashmë në fuqi.

Në këtë skenar të dytë, ka një rritje të numrit të rasteve në vjeshtë ose dimër.

Mund të ketë disa arsye për këtë, për shembull përqindja e madhe e njerëzve të pavaksinuar, efektet sezonale, njerëzit priren të qëndrojnë brenda në shtëpi në një mot të ftohtë dhe rastet janë më të lehta, ose shfaqja e varianteve të reja, më infektive.

Kjo situatë mund të rëndojë sistemin shëndetësor dhe të kërkojë rivendosjen e masave të caktuara, siç është detyrimi për të mbajtur maskë jashtë.

Vaksinat përforcuese mund të jenë gjithashtu të nevojshme.

Në skenarin tre, shfaqen një ose më shumë variante të reja të Covid, kundër të cilave vaksina ose imuniteti pas rikuperimit janë më pak efektive ose jo më efektive.

Një valë e re pandemike shfaqet, që kërkon ndërhyrje të fortë nga autoritetet publike dhe një vaksinim të ri.

Cili nga tre skenarët ka më shumë të ngjarë të ndodhë?

Qeveria nuk e ka thënë, por duke gjykuar nga komentet e zyrtarëve shëndetësorë, dy të fundit janë pretendentët më të fortë.

Së pari, sepse mutacioni shumë ngjitës Delta, i cili po përhapet shpejt nëpër shumë vende, pritet të jetë dominues në Zvicër brenda disa javësh.

Pritet që virusi të përhapet më së shumti tek ata që nuk janë të vaksinuar dhe, në një shkallë më të vogël, te njerëzit që kanë bërë vetëm një vaksinë, sipas Andreas Cerny, epidemiolog në Universitetin e Bernës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.