Trump: SHBA duhet të ndërmarrë veprime ushtarake nëse talebanët nuk kthejnë armët e mbetura në Afganistan

Ish -Presidenti Trump tha ditën e djeshme se Shtetet e Bashkuara duhet të përgjigjen me “forcë të qartë ushtarake” nëse talebanët refuzojnë të kthejnë pajisjet ushtarake me vlerë miliarda dollarë që kanë mbetur në Afganistan.

“Asnjëherë në histori një tërheqje nga lufta nuk është trajtuar aq keq ose në mënyrë jokompetente sa tërheqja e Administratës Biden nga Afganistani. Përveç asaj që është e qartë që të gjitha armët dhe makinat duhet të kërkojnë të kthehen menjëherë në Shtetet e Bashkuara, dhe kjo përfshin çdo qindarkë të 85 miliardë dollarë në kosto, “tha Trump në një deklaratë.

“Nëse nuk kthehet mbrapsht, ne ose duhet të hyjmë me forcë ushtarake të qartë dhe ta marrim atë, ose të paktën ta bombardojmë atë. Askush nuk e ka menduar kurrë një marrëzi të tillë, siç ishte kjo tërheqje e dobët e trurit, ishte e mundur!” ai shtoi.

Pasi qeveria afgane ra në duart e talebanëve, u raportua se miliarda armë amerikane ishin kapur nga talebanët, përfshirë armë, makina dhe avionë të shumtë. Avionët janë praktikisht të padobishëm pa stërvitje, megjithëse kapja e tyre ka të ngjarë t’u japë mjetet propagandistike talebanëve.

Që nga 30 qershori, forcat afgane besohet të kenë pasur 211 aeroplanë në inventarin e tyre të furnizuar nga SHBA. Të paktën 46 prej këtyre avionëve tani janë në Uzbekistan pasi trupat afgane i përdorën ata për të ikur nga talebanët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.