Trupat e Putinit vendosin mina rreth zonave që kanë kapur, përgatiten për ‘luftën e gjatë’ të shkatërrimit në Ukrainë, por çfarë thonë raportet

Forcat ruse po vendosin mina rreth zonave që kanë kapur, ndërsa përgatiten për një “luftë të gjatë” në Ukrainë, tregojnë imazhet e reja.

Instituti për Studimin e Luftës, një institut amerikan, thotë se trupat ruse po forcojnë pozicionet e tyre rreth periferisë së kryeqytetit ukrainas Kiev dhe në pjesë të tjera të vendit.

Gati një muaj pasi ushtria pushtuese kaloi për herë të parë kufirin, avancimi i rrufeshëm që Vladimir Putin parashikoi nuk ka arritur të realizohet.

Tani pamjet më të fundit satelitore tregojnë trupat duke gërmuar llogore dhe fortifikime rreth pajisjeve ushtarake në veriperëndim të Kievit.

Me një ngërç që po shpaloset në fushat kryesore të betejës, udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelensky i kërkoi dje Papës të ndërhynte në konflikt.

Në një telefonatë me Papa Françeskun, ai pyeti nëse Kisha Katolike mund të luante një “rol ndërmjetësues”. Presidenti tha se ai diskutoi “situatën e vështirë humanitare dhe bllokimin e korridoreve të shpëtimit nga trupat ruse”.

Deri më tani, Kremlini nuk i është përgjigjur ofertave të shumta të Vatikanit për të ndihmuar në ngritjen e negociatave. Presidenti Zelensky iu drejtua edhe parlamentit italian dhe iu referua bisedës së tij të gjatë me Papën.

Ndërkohë, zyrtarët ukrainas thanë se Moska ka humbur “potencialin e saj sulmues” dhe po detyrohet të thërrasë përforcime nga “thellësitë” e Rusisë ndërsa ajo tërhiqet në betejat kryesore.

Ai tha se disa trupa po dezertojnë, duke i detyruar gjeneralët të marrin vendime drastike. Forcat e armatosura të Ukrainës thanë se trupat ruse ishin “zmbrapsur” nga Makariv, një periferi e rëndësishme strategjike e Kievit, dhe flamuri ukrainas u ngrit mbi qytet “falë veprimeve heroike të mbrojtësve tanë”.

Rimarrja e Makariv, rreth 37 milje në perëndim të Kievit, mund të parandalojë forcat ruse që të rrethojnë kryeqytetin nga veriperëndimi.

Ajo vjen pasi një gjeneral i lartë ukrainas ka pohuar se Kremlini po përgatit popullsinë e tij për një “luftë të gjatë” dhe po zbaton masa drakoniane mobilizimi, duke përfshirë rekrutimin e anëtarëve të organizatës rinore ushtarake, të cilët janë të moshës 17 dhe 18 vjeç.

Zyrtarët thonë se 15,000 ushtarë rusë kanë vdekur deri më tani, megjithëse këto shifra nuk mund të verifikohen.
Sabotatorët e dërguar në Ukrainë në fillim të konfliktit vazhdojnë të kapen.

Ata përfshijnë një burrë të maskuar si murg i cili u arrestua në Kiev, zbuloi mbrëmë zëvendësministri i parë i Brendshëm Yevhen Yenin.

“Armiku po përdor mbulesa të ndryshme,” zbuloi ai. “Një sabotator i veshur me rroba monastike është arrestuar në Kiev. Në telefonin e tij janë gjetur udhëzime, foto të pikave të kontrollit, objekteve ushtarake dhe thirrjeve në Rusi”.

Në Britani, Ministria e Mbrojtjes tha se forcat ruse “kanë duruar edhe një ditë tjetër përparimi të kufizuar, me shumicën e forcave të bllokuara kryesisht në vend”.
Ushtria ukrainase pretendon gjithashtu se ushtria pushtuese ka vetëm rezerva municioni dhe ushqimi për të qëndruar “jo më shumë se tre ditë”.

Dhe një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha se mungesa e pajisjeve të duhura ka bërë që disa ushtarë të vuajnë nga ngricat.

Ai thotë se operacioni për të marrë kontrollin e Ukrainës po mobilizohet “në mënyrë kaotike”, duke çuar në taktika gjithnjë e më të dëshpëruara që shihen në qytetet jugore dhe rreth kryeqytetit Kiev.

Presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi se Putini mund të përdorë armët biologjike dhe kimike pasi “shpina e tij është pas murit”.

Ai beson se udhëheqja ruse është e përgatitur të kryejë të ashtuquajturat operacione të “flamurit të rremë” për të justifikuar propagandën e saj, duke përfshirë faktin se Amerika ka armë kimike të gatshme për t’u hedhur në Evropë.

“Ata po sugjerojnë gjithashtu se Ukraina ka armë biologjike dhe kimike në Ukrainë,” vazhdoi ai. “Kjo është një shenjë e qartë se ai po konsideron përdorimin e të dyjave. Ai tashmë ka përdorur armë kimike në të kaluarën dhe ne duhet të jemi të kujdesshëm për atë që do të vijë.”

Putin “e di se do të ketë pasoja të rënda për shkak të frontit të bashkuar të NATO-s”, shtoi ai, pa specifikuar se çfarë veprimesh do të ndërmarrë aleanca.

Presidenti Biden konfirmoi gjithashtu se Rusia ka përdorur raketa supersonike kundër objektivave kryesore në Ukrainë.

Zëvendës kreu i policisë së Kievit ka akuzuar forcat ruse për përdorimin e fosforit të bardhë në qytetin Kramatorsk, në pjesën veriore të Donetsk.

Oleksiy Biloshytskiy ndau një video të një substance që lëshonte tym të bardhë në ajër ndërsa digjej në tokë.

Biloshytskiy shkroi: “Një tjetër përdorim i municioneve fosforike në Kramatorsk.” Fosfori i bardhë është një substancë toksike që ndizet vetë kur ndërvepron me oksigjenin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *