Trupat izraelite vrasin katër anëtarë të Hamasit në bregun Perëndimor

13:29 26/09/2021

Ky është incidenti më i rëndë i dhunës pas konfliktit të Majit

Trupat izraelite kanë vrarë të paktën katër militantë të Hamasit pas  bastisjes në Bregun Perëndimor. Kryeministri izraelit Naftali Bennett, në një deklaratë, tha se forcat izraelite kishin kryer një operacion kundër terroristëve të Hamasit që ishin gati të sulmonin.

Por, ai nuk dha detaje të tjera lidhur me ngjarjen .Mësohet se tre palestinezë u vranë në fshatin Biddu të Bregut Perëndimor, në veriperëndim të Jeruzalemit ndërsa tjetri në Burqin, një fshat pranë qytetit palestinez Jenin.

Mediat bëjnë me dije se katër militantët  janë vrarë në disa vende të Bregun Perëndimor  dhe se qëllimi i këtij operacioni ishte kapja e anëtarëve të Hamasit.

Ky është incidenti më i rëndë pas luftës 11 ditore mes Izraelit dhe Hamasit rripin e Gazës gjatë  muajit Maj.

Zyrtarët izraelitë kanë shprehur prej kohësh shqetësimin se Hamasi, i cili drejton Rripin e Gazës, synon të fuqizohet në Bregun Perëndimor duke rritur rreziqet e sigurisë për Izraelin.

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.