Trupat ruse mbërrijnë në Bjellorusi si pjesë e “grupimit rajonal”

Trupat e para ruse kanë mbërritur tani në Bjellorusi si pjesë e një “grupimi rajonal” të forcave, sipas ministrisë së mbrojtjes së Bjellorusisë.

Presidenti Alexander Lukashenko tha këtë javë se trupat e tij do të vendosen me forcat ruse pranë kufirit ukrainas, duke përmendur ato që ai tha se ishin kërcënime nga Ukraina dhe Perëndimi.

Ekziston frika se Bjellorusia mund të dërgojë forcat e saj përtej kufirit për herë të parë.

Presidenti Lukashenko është një aleat i fortë i Presidentit Putin dhe burrat kanë pasur disa takime ballë për ballë që nga fillimi i luftës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts