Trupat ukrainase eliminojnë 16 ushtarë rusë, 2 dronë dhe 4 automjete të blinduaranë jug

Trupat ukrainase eliminuan 16 ushtarë rusë, dy dronë dhe katër automjete të blinduara të personelit në jug.

“Armiku vazhdon të përdorë mjete ajrore pa pilot për të rregulluar zjarrin dhe për të vëzhguar pozicionet tona. Dy “spiunë” të tillë të tipit Orlan-10 u shkatërruan në zonat Novodmytrivka dhe Kostyrka në rajonin Kherson. Njësitë raketore dhe artilerie të Forcave të Mbrojtjes eliminuan 16 rusistë dhe katër automjete të blinduara të personelit”, ka postuar në Facebook Komanda Operative “Jug” .

Po specifikohen humbje të tjera të armikut si pasojë e goditjeve në pozicionet e saj.

Sipas Komandës, situata në zonën operative në drejtimin e Buhut jugor është e tensionuar, e vështirë, por e kontrolluar.

Raportohet se Forcat Mbrojtëse të Ukrainës “nuk i japin armikut një shans” për të kapur iniciativën dhe për të kryer veprime aktive. Armiku po përpiqet të mbajë linjat e mbrojtjes.

Pushtuesit vazhdojnë të përdorin dron kamikaze për të goditur objektet civile.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts