Tubime pro vaksinimit/ Di Maio dhe Conte mes protestuesve në Romë: Kurrë më fashizëm!

Dhjetëra mijëra protestues janë mbledhur në Romë për të demonstruar kundër fashizmit, një javë pasi ekstremistët e krahut të djathtë hynë me forcë në selinë e konfederatës më të vjetër të punës në Itali.

Kreu i sindikatës së punës CGIL, Maurizio Landini, drejtoi protestën të shtunën nën sloganin: “Kurrë më fashizëm”.
Më shumë se 50,000 njerëz morën pjesë në tubimin në Piazza San Giovanni, sipas raporteve të mediave. Midis pjesëmarrësve ishin Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio dhe ish -Kryeministri Giuseppe Conte.

Ty

Disa pjesëmarrës tundën parulla në favor të vaksinave të koronavirusit, një përgjigje e drejtpërdrejtë për protestuesit e armatosur me shkopinj dhe shufra metalikë që shkatërruan selinë e CGIL në Romë më 9 tetor.
Demonstrata e javës së kaluar filloi si një protestë paqësore kundër rregulloreve të reja të qeverisë që imponojnë kërkesat më të rrepta të Evropës për vaksinat. Masa, e cila hyri në fuqi të premten, urdhëron provën e vaksinimit, një test negativ brenda 48 orëve ose dëshmi se jeni shëruar nga COVID-19 për të hyrë në vendet e punës.

Një marshim i paautorizuar u ndërpre nga tubimi kryesor në Piazza Del Popolo dhe u përpoq të arrinte në zyrën e Kryeministrit Mario Draghi. Midis tyre ishin përkrahës të grupit të krahut të djathtë ekstrem Forza Nuova, të cilët tundën flamurin italian dhe zgjatën krahun në një përshëndetje fashiste ‘romake’.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *