“Tunelet e Gazës janë ndërtuar për t’i rezistuar përmbytjeve”, zyrtari i Hamasit i përgjigjet planit izraelit për të pompuar ujë deti

“Tunelet e Gazës janë ndërtuar për t’i rezistuar përmbytjeve”, zyrtari i Hamasit i përgjigjet planit izraelit për të pompuar ujë deti
tunelet e gazes jane ndertuar per ti rezistuar permbytjeve zyrtari i hamasit i pergjigjet planit izraelit per te pompuar uje deti

Hamasi ndërtoi tunelet e tij për t’i bërë ballë përpjekjeve të mundshme për të pompuar ujë në to, tha një zëdhënës i grupit militant. Komentet nga Osama Hamdan në një konferencë shtypi në Bejrut të enjten ishin në përgjigje të raporteve të përmbytjeve të mundshme të tuneleve nga forcat izraelite brenda Gazës.

“Tunelet u ndërtuan nga inxhinierë të trajnuar dhe të arsimuar mirë, të cilët morën parasysh të gjitha sulmet e mundshme nga okupimi, duke përfshirë pompimin e ujit. (Tunelet) janë pjesë përbërëse e rezistencës dhe janë marrë parasysh të gjitha pasojat dhe sulmet e pritshme,” tha Hamdani. Izraeli u ka thënë Shteteve të Bashkuara se ka filluar “testimin e kujdesshëm” të përmbytjes së disa prej tuneleve të Hamasit me ujë deti “në një bazë të kufizuar” për të vlerësuar nëse operacioni mund të shkallëzohej për të degraduar rrjetin e tuneleve të grupit në një shkallë më të madhe.

Zyrtarët izraelitë kanë siguruar homologët e tyre amerikanë se ata po e bëjnë këtë vetëm në tunele ku nuk besojnë se po mbahen pengje.

Më vete, Hamdan trajtoi çështjen e bisedimeve të reja të mundshme që synojnë lirimin e më shumë pengjeve të mbajtura brenda Gazës, duke lënë të kuptohet se nuk ka pritshmëri për përparim.

“Nuk do të ketë negociata dhe nuk do të ketë kthim të të burgosurve deri pas ndërprerjes së plotë të agresionit kundër Gazës dhe përgjigjes ndaj kërkesave të rezistencës”, tha Hamdani. Ka ende më shumë se 130 pengje të mbajtura brenda enklavës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts