Turistja austriake humb jetën pasi sulmohet nga peshkaqeni në Detin e Kuq, ja çfarë i tha partnerit përpara se të humbte këmbën dhe krahun

Një grua ka vdekur pasi një peshkaqen i kafshoi krahun dhe këmbën në një pikë të nxehtë turistike në Egjipt.

Pensionistja austriake po ecte në ujë të cekët jo shumë larg plazhit pranë Hurghada dhe i ka thënë partnerit të saj: ‘Do të kthehem për një moment’.

68-vjeçarja nga Kramsach i Tirolit kishte një muaj që ndodhej në vend me partnerin e saj egjiptian dhe do të kthehej sot në shtëpi.

Pamjet horror më pas e tregojnë atë duke bërtitur dhe duke kërkuar ndihmë, teksa ujërat përreth saj u kthyen në të kuqe gjaku në gjirin Sahl Hasheesh, në jug të Hurghadës, në Detin e Kuq.

Shikuesit e tmerruar u përpoqën të shpërqendronin kafshën, e cila besohet të jetë ose një peshkaqen mako ose një peshkaqen oqeanik, por askush nuk u hodh për ta ndihmuar atë.

Një zyrtar shëndetësor egjiptian tha se ajo u dërgua më pas në spitalin privat të Nilit, ku nuk mund të jetonte dhe besohet se ka vdekur nga ‘shoku i dhimbshëm’, me shumë mundësi nga një atak në zemër.

Dje, zyrtarët u thanë gazetarëve se zona e sulmit dhe Hurghada do të mbylleshin për të gjitha aktivitetet detare duke përfshirë peshkimin dhe zhytjen. Me shumë mundësi nesër do të hapet sërish për turistët.

Sipas Tiroler Tageszeitung, Ministria e Jashtme austriake është në kontakt me të afërmit, përfshirë vajzën e gruas dhe autoritetet lokale.

Ajo tha se ajo ishte duke ecur jo shumë larg nga plazhi brenda vijës së caktuar detare, kur u sulmua dhe është ende e paqartë se si peshkaqeni iu afrua kaq shumë.

Në disa video shfaqen dëshmitarët aty pranë që regjistrojnë përpjekjen e gruas për mbijetesë dhe komentojnë gjendjen e saj të vështirë.

Një grup turistësh rusë dëgjohet duke thënë: ‘Ku janë shpëtimtarët?

Gruaja 68-vjeçare, e cila humbi një këmbë dhe një krah, vdiq pak pasi u dërgua në spitalin privat të Nilit në Hurghada, tha një zyrtar shëndetësor egjiptian. Ajo mezi ishte gjallë kur u mor të premten, tha zyrtari, duke shtuar se përpjekjet e stafit mjekësor për ta shpëtuar dështuan.

Sulmet e peshkaqenëve në Egjipt janë të rralla – por Deti i Kuq ka më shumë se 44 lloje peshqish, disa prej të cilëve mund të jenë vdekjeprurës.

Më të zakonshmet janë peshkaqenë me gumë gri 6 metra të gjatë, të cilët kanë 13 ose 14 dhëmbë të mprehtë.

Ata notojnë në ujëra të cekëta rreth 60 m të thella ose më pak. Në qershor të vitit 2021, një jordanez 37-vjeçar, po rrinte pezull mbi ujë në Akaba kur një peshkaqen doli papritmas dhe i kafshoi këmbën. Burri humbi një pjesë të shpinës së këmbës së tij në sulm, i cili gjithashtu preu tendinat, grisi muskujt dhe theu disa kocka.

Në Dhjetor 2020, një grua gjermane u sulmua nga një peshkaqen ndërsa zhytej në Detin e Kuq përpara se instruktorët ta tërhiqnin atë në vend të sigurt. Turistja u dërgua në spital ku po shërohet në një ‘gjendje të qëndrueshme’, sipas guvernatorit Amr Hanafi.

Në tetor 2020, një djalë 12-vjeçar ukrainas me pushime në Egjipt dhe udhërrëfyesi i tij turistik humbën gjymtyrët pas një sulmi nga një peshkaqen. Dyshja kishin nevojë për qepje pas incidentit të egër në resortin Ras Muhammad në Detin e Kuq.

Dhe në vitin 2010, pesë sulme peshkaqenësh ndodhën në Sharm el Sheikh në të njëjtën ditë.

Tre rusë, një ukrainas u plagosën, ndërsa turistja gjermane, 71-vjeçarja Renata Seifert, ndërroi jetë nga plagët e marra.

(Dailymail/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.