Turizmi i brendshëm trendi global 2021

Turizmi i brendshëm është zhvilluar është zhvilluar shumë në Kinë, në SHBA dhe në Europë, nga fakti i kufijve të mbyllur gjatë pandemisë.

Kjo tendencë mund të ndikojë në të ardhmen e turizmit ndërkombëtar që duhet të parashikojë një rimëkëmbje të mëvonshme dhe të virtytshme.

“MbĂ«rritjet e turistĂ«ve ndĂ«rkombĂ«tarĂ« u ulĂ«n me 83% nĂ« tremujorin e parĂ« 2021 pĂ«r shkak tĂ« kufizimeve tĂ« vazhdueshme tĂ« udhĂ«timit”, sipas OrganizatĂ«s BotĂ«rore tĂ« Turizmit (OBT).

Me njĂ« rĂ«nie prej 73% tĂ« mbĂ«rritjeve, 2020 u konsiderua “viti mĂ« i keq nĂ« historinĂ« e industrisĂ«â€ nga organizata.

Pa qenë në gjendje të udhëtonin jashtë, turistët, pra, qëndruan në shtëpi dhe zbuluan vendin e tyre, shpesh të inkurajuar nga qeveritë e tyre

Në Kinë, ka pak kohë që ka pasur një ripërvetësim të kulturës kineze nga brezi i ri dhe një vullnet të qeverisë për të riatdhesuar paratë nga turizmi, sipas specialistes për evolucionin e tendencave socio-kulturore, Cécile Poignant.

Me pandeminĂ«, kinezĂ«t kanĂ« udhĂ«tuar nĂ« territorin e tyre shumĂ« shpesh, mes Tibetit, Hainanit, Sishuanit, ka shumĂ« vende interesante pĂ«r t’u vizituar dhe agjencitĂ« e udhĂ«timit po zhvillohen nĂ« kĂ«tĂ« drejtim”, theksoi ajo.

Për të inkurajuar turizmin e brendshëm, qeveria kineze ka autorizuar duty-free në provincën e saj ishullore Hainan, e cila është shumë e popullarizuar me popullatën e pasur me plazhet dhe hotelet luksoze.

NĂ« njĂ« studim nĂ« fillim tĂ« vitit nĂ« tĂ« cilin njoftoi se tregu i brendshĂ«m do tĂ« ishte motori i rimĂ«kĂ«mbjes, kabineti McKinsey vuri nĂ« dukje kĂ«rcimin e KinĂ«s i cili tashmĂ« ka rikuperuar “80% tĂ« aktivitetit tĂ« tij turistik” dhe njĂ« ” kĂ«rkim tĂ« destinacionit tĂ« natyrĂ«s” pĂ«r klientĂ«t e rinj tĂ« pasur.

Në Shtetet e Bashkuara, turistët vendas përbënin 95% të të ardhurave nga turizmi në vitin 2020, dhjetë pikë më shumë se në vitin 2019, sipas Këshillit Botëror të Tregtisë dhe Turizmit (WTTC), i cili bashkon operatorët kryesorë të turizmit global.

EuropianĂ«t inkurajohen gjithashtu tĂ« udhĂ«tojnĂ« brenda vendeve tĂ« tyre, si francezĂ«t me “verĂ«n blu, tĂ« bardhĂ«, tĂ« kuqe” ose kuponat e qeverive tĂ« ofruara pĂ«r luksemburgasit.

Në rastin më të mirë, udhëtimet do të jenë brenda-Europiane.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.