Turqia do të dërgojë anijen e 8-të të ndihmave humanitare në Gaza

turqia do te dergoje anijen e 8 te te ndihmave humanitare ne gaza
turqia do te dergoje anijen e 8 te te ndihmave humanitare ne gaza

Anija e 8-të e ndihmave humanitare e Turqisë për në Gazën e shkatërruar nga lufta do të lundrojë ditën e sotme, tha në një deklaratë agjencia e vendit për ndihmën ndaj fatkeqësive AFAD.

Anija e përgatitur nga AFAD në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Fondacioneve do të niset nga porti i Mersinit në orën 13:00 me orën lokale.

Vazhdon ngarkimi i furnizimeve me peshë 2,960 tonë, duke përfshirë 125,000 pako ushqimore dhe materiale të tjera.

Turqia, nën koordinimin e AFAD-it dhe me mbështetjen e organizatave të shoqërisë civile, ka dërguar deri më tani 13 avionë dhe shtatë anije që transportojnë ndihma humanitare për popullin palestinez.

Me përpjekjet e kombinuara të udhëtimeve ajrore, prokurimeve lokale dhe bashkëpunimit me agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë ( UNRWA ), ndihma totale humanitare e dërguar ka arritur në 39,607 tonë.

Për të plotësuar nevojat për ujë të civilëve në Rripin e Gazës, një projekt tjetër u nis në bashkëpunim me Gjysmëhënën e Kuqe Egjiptiane për furnizimin me ujë të ambalazhuar. Deri më tani, gjithsej 1,126 tonë ujë janë dorëzuar në rajon përmes dërgesave javore të pesë kamionëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts