Turqia ka administruar mbi 118,2 milionë doza kundër koronavirusit, mbi 49, 5 milionë qytetarë janë vaksinuar plotësisht

Turqia ka administruar mbi 118, 2 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19 që nga fillimi i fushatës së vaksinimit.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë mbi 55, 75 milionë njerëz kanë marrë dy doza, ndërsa mbi 49,5 milionë qytetarë janë vaksinuar plotësisht.

Ndërkohë Turqia po administron gjithashtu dozën e tretë përforcuese të vaksinës dhe deri më tani janë dhënë mbi 11, 6 milionë doza.

Ndërsa në 24 orët e fundit Ministria konfirmoi 23, 673 raste të reja dhe 217 viktima.

Sipas ministrit të Shëndetësisë  Fahrettin Koca grupmosha mbi 60-vjeç përbën 15 % të të gjitha raste të virusit.

Ai gjithashtu theksoi se infeksionet tek fëmijët e grupmoshës 8-16 vjeç kanë rënë me 10 %.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.