Turqia mbyllet në Ramazan

20:06 29/03/2021

Në fuqi masat e reja shtrënguese, të mbyllura xhamitë dhe fundjavat

Turqia ashpërson masat antiCovid gjatë muajit të Ramazanit. Fundjava do të jetë karantinë totale ndërsa ndalohen grumbullimet për iftar dhe syfyr.

“GjatĂ« muajit tĂ« Ramazanit tĂ« gjithĂ« bashkĂ« do tĂ« bĂ«jmĂ« pak sakrificĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« muaj tĂ« shenjtĂ« do tĂ« jetĂ« e ndaluar lĂ«vizja gjatĂ« gjithĂ« fundjavĂ«s. GjatĂ« ditĂ«ve tĂ« punĂ«s qarkullimi ndalohet nga ora 21:00 deri nĂ« 5 tĂ« mĂ«ngjesit. Lokalet do tĂ« funksionojnĂ« vetĂ«m me shĂ«rbimin delivery. JanĂ« tĂ« ndaluara grumbullimet pĂ«r iftar dhe syfyr.”

Nga masat e reja preken edhe xhamitë të cilat do të vijojnë të qëndrojnë të mbyllura për besimtarët. Muaji i agjërimit këtë vit nis në 12 Prill dhe përfundon në 13 Maj kur do të festohet Fiter Bajrami.

Në Turqi në 24 orët e fundit kanë dalë pozitiv me Covid-19 më shumë se 29 mijë qytetarë ndërsa kanë humbur jetën 153 persona.

Klan News


TĂ« ngjashme

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *