Turqia ngjitet në vendin e 8-të në mesin e ushtrive më të fuqishme në botë

turqia ngjitet ne vendin e 8 te ne mesin e ushtrive me te fuqishme ne bote
turqia ngjitet ne vendin e 8 te ne mesin e ushtrive me te fuqishme ne bote

Turqia është ngjitur në vendin e 8-të në mesin e ushtrive më të fuqishme në botë, ndërsa Evropa është në prag të një krize serioze ushtarake pavarësisht grafikut në rritje të suksesit të Turqisë.

Përparimet në industrinë e mbrojtjes, aftësitë në rritje të personelit ushtarak dhe përshtatja me teknologjitë aktuale kanë kontribuar që Turqia të forcojë pozicionin e saj në mesin e ushtrive kryesore në botë.

Kompania kërkimore Global Firepower, me qendër në Shtetet e Bashkuara, ka publikuar renditjen e ushtrive më të fuqishme në botë.

Sipas kësaj renditjeje, Turqia është ngritur me 3 gradë nga viti i kaluar për të arritur në vendin e 8-të. Gjithashtu është ngjitur në vendin e 3-të mes vendeve të NATO-s. Ndërsa Turqia po forcon fuqinë e saj ushtarake, situata në Evropë është krejt ndryshe. Shumë vende janë në prag të një krize ushtarake. Vendet kryesore të NATO-s po përpiqen të gjejnë personel për ushtritë e tyre dhe numri i personelit të trajnuar po pakësohet.

Vendet më të prekura nga kriza ushtarake në Evropë janë Gjermania, Mbretëria e Bashkuar dhe Greqia. Në Mbretërinë e Bashkuar, numri i personelit që largohet nga Forcat e Armatosura e kalon numrin e rekrutëve.

Në Gjermani ka diskutime për punësimin e emigrantëve për të trajtuar mungesën e ushtarëve. Marina greke është tronditur edhe nga dorëheqjet masive.

Mungesa e personelit ushtarak nuk është problemi i vetëm në Evropë. Zyrtarët theksojnë se ushtritë po përballen me mungesë municioni, ku një pjesë e konsiderueshme e municioneve dërgohen në Ukrainë.

Theksohet se do të duhen 10 vjet që Evropa të përgatitet plotësisht për vetëmbrojtje. Ndërsa kriza ushtarake në Evropë thellohet dita-ditës, zyrtarët po kërkojnë zgjidhje.

Can Acun, një studiues në SETA, bëri komentet e mëposhtme për TRT News: Me parandalimin dhe fuqinë e saj ushtarake, Turqia është ndër vendet kryesore brenda NATO-s. Kapaciteti i Turqisë ka tejkaluar shumë atë të vendeve të tjera të Evropës kontinentale. Ne mund të parashikojmë që vendet në Evropën kontinentale tani do të fokusohen në interesat e tyre kombëtare dhe do të përpiqen të vendosin sigurinë e tyre brenda kuadrit të interesave të tyre. Por ata kanë nevojë për një kohë të konsiderueshme për këtë.

Në fund të fundit, Evropa kontinentale e ka kuptuar se nëse dëshiron të sigurojë sigurinë e saj, nuk mund të mbështetet vetëm tek Shtetet e Bashkuara. Ajo gjithashtu duhet të krijojë marrëdhënie të mira me Turqinë dhe të përfitojë nga aftësitë e ushtrisë turke.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts