Turqia përforcon kufirin për të bllokuar çdo valë emigrantësh afganë, fillon ndërtimi i 64 kilometrave mur

Eksodi i emigrantëve nga Afganistani ka bërë që autoritetet turke të shtojnë përpjekjet për të bllokuar çdo fluks refugjatësh në vend.

Masat e përforcuara kufitare në Turqi, e cila tashmë strehon gati 4 milionë refugjatë sirianë dhe është një vendstrehim për shumë emigrantë që përpiqen të arrijnë në Evropë, filluan kur talebanët filluan të përparojnë në Afganistan dhe morën Kabulin javën e kaluar.

Autoritetet planifikojnë të shtojnë 64 km të tjera deri në fund të vitit në një mur kufitar të filluar në vitin 2017. Gropat, patrullat e telit dhe të sigurisë gjatë gjithë kohës do të mbulojnë pjesën tjetër të kufirit 560 km.

“Ne duam t’i tregojmë të gjithë botës se kufijtë tanë janë të pakalueshëm”, tha Mehmet Emin Bilmez, guvernator i provincës kufitare lindore të Van, për Reuters. “Shpresa jonë më e madhe është që të mos ketë valë emigrantësh nga Afganistani.”

Turqia nuk është vendi i vetëm që vendos barrier, fqinji i saj Greqia sapo ka përfunduar një gardh dhe sistem vëzhgimi 40 km për të mbajtur jashtë emigrantët që ende arrijnë të hyjnë në Turqi dhe përpiqen të arrijnë në Bashkimin Evropian.

Autoritetet thonë se janë 182,000 emigrantë afganë të regjistruar në Turqi dhe deri në 120,000 emigrantë të paregjistruar. Presidenti Tajip Erdogan u bëri thirrje vendeve evropiane të marrin përgjegjësinë për çdo fluks të ri, duke paralajmëruar se Turqia nuk kishte ndërmend të bëhej njësia e Evropës për ruajtjen e emigrantëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.