Twitter kërcënon me veprim ligjor ndaj aplikacionit Threads

Twitter po ndërmerr veprimet ligjore kundër Meta-s, kompanisë mëmë të Instagramit, për aplikacionin e lançuar së fundmi të quajtur Threads.

Në një letër të siguruar nga Semafor, Twitter akuzon Meta-n se përdor në mënyrë të paligjshme sekretet tregtare dhe pronësinë intelektuale. Letra, e shkruar nga avokati i Elon Musk, Alex Spiro, pretendon se Meta punësoi ish-punonjës të Twitter-it që kishin akses në informacione konfidenciale, duke sugjeruar se ata mund ta kenë përdorur atë njohuri për të zhvilluar Threads. Në përgjigje të akuzave, zëdhënësi i Meta-s, Andy Stone mohoi përfshirjen e ndonjë ish-punonjësi të Twitter në ekipin e Threads.

Nisja e Threads ka intensifikuar konkurrencën midis Twitter-it të Elon Musk dhe Metës së Mark Zuckerberg. Threads, një aplikacion bisedash i bazuar në tekst, tërhoqi vëmendje të konsiderueshme dhe miliona regjistrime brenda 24 orëve pas publikimit. Aplikacioni shihet si një alternativë e mundshme për përdoruesit që kërkojnë të largohen nga Twitter, i cili është përballur me sfida nën pronësinë e Musk.

Elon Musk i është përgjigjur Threads duke ndarë mendimet e tij në Twitter. Ai theksoi rëndësinë e konkurrencës së ndershme, duke pohuar se “konkurrenca është mirë, por kopjimi jo”. Elon Musk u shpreh i zhgënjyer me lançimin e aplikacionit Threads nga Meta, duke e parë atë si një përpjekje për të monopolizuar hapësirën e mediave sociale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts