U akuzua për vrasjen e George Floyd, dënohet me 22 vite e gjashtë muaj burg ish-oficeri i policisë në SHBA

Një gjykatë e Minneapolisit, ka dënuar me 22 vite e gjashtë muaj ish-oficerin e policisë, Derek Chauvin, i cili u akuzua për vrasjen e afro-amerikanit George Floyd.

Kujtojmë se ngjarja e rëndë ndodhi në maj të vitit që lamë pas, pasi oficeri Derek, teksa tentoi të arrestonte 46-vjeçarin, i vendosi gjurin në fyt për më shumë se 9 minuta, duke i shkaktuar kështu vdekjen.

Kujtojmë se vrasja e Floyd shkaktoi protesta të mëdha globale kundër racizmit dhe brutalitetit të policisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.