U akuzuan për korrupsion, ja vendimi i gjykatës për Blater dhe Platini
Ish-presidenti i Fifas, Sep Blater dhe Mishel Platini janë akuzuar për mashtrim dhe për krime të tjera nga gjykata e Zvicrës. Ky vendim erdhi pas 6 vitesh investigim të thellë përshkak të një dëmi miliona dollarësh.

blater

Ish drejtuesit do të përballen për disa muaj në gjykatën federale të krimeve në Belinzona.

“Kjo pagesë ka dëmtuar burimet e Fifas dhe ka pasuruar Platinin”, tha gjyqtari në një komunikatë.

Hetimi bazohet kryesisht tek një kërkesë e e Platinisë në 2011, ku ai kërkonte të paguhej për rolin e mbajtur si këshilltar i Blater-it nga 1998 dei në 2002. Blateri autorizoi Fifan që pagesa të kryhej.

Blateri është akuzuar për mashtrim dhe për shpërdorim fondesh gjatë kohës që ai ishte në president i Fifas, ndërsa Platini për keqmenaxhim dhe korrupsion.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *