“U dëbua pasi kërkohej për grabitje me armë në Shqipëri”, Daily Mail: 46-vjeçari shqiptar rikthehet në Britaninë e Madhe, regjistron dhe biznesin me emrin e vërtetë

Një shqiptar i dënuar për grabitje me armë në Shqipëri u kthye në vend pasi përdori një emër të rremë për të marrë pasaportën e Mbretërisë së Bashkuar, por tani është kthyer në Britani sërish.

“Asim Murati, 46 vjeç, u përfshi në pritën e një minibusi në Shqipëri përpara se të ikte në Mbretërinë e Bashkuar, ku u dha një mbiemër tjetër rojeve kufitare dhe pretendoi se ishte një refugjat kosovar.
Ai fitoi nënshtetësinë me identitetin e rremës dhe kishte tre vajza, pavarësisht se ishte dënuar në mungesë në vendlindje.
Autoritetet më në fund e kapën dhe e deportuan Muratin për të vuajtur dënimin e tij 11-vjeçar në 2009 në Shqipëri.
Por ai u lirua pas vetëm gjashtë vitesh dhe u kthye në Britani ku duket se thjesht rinovoi pasaportën e vjetër britanike”, shkruan Daily Mail.

Daily Mail ka vërtetuar se Murati ka udhëtuar në të kaluarën duke përdorur dokumentin mashtrues, i cili nuk u anulua kur u deportua.

Megjithatë, mësohet se Home Office tashmë i ka hequr pasaportën. Murati ka nisur një kundërshtim ligjor ndaj vendimit.

Murati gjithashtu regjistroi një biznes me emrin e tij të rremë dhe kohët e fundit e transferoi atë në emrin e tij të vërtetë.

Ai duket se jeton në një pronë gjysmë të shkëputur në Northampton me vlerë më shumë se 350,000 £ me dy nga vajzat e tij.

Mail u përball me të në shtëpinë e tij, ku ai fillimisht u përpoq të mohonte se ishte dëbuar përpara se t’i kërkonte gazetarit tonë të largohej.

I pyetur se si u kthye në MB, ai tha: ‘Kjo është e gabuar, mik. E ke kuptuar gabim.’
Ai fajësoi për dënimin e tij ‘politikën shqiptare’ përpara se të pretendonte në mënyrë të rreme se zgjodhi të kthehej në shtëpi, duke thënë: ‘Nuk e kam kryer dënimin sepse nuk jam fajtor’.

Por dokumentet e gjykatës shqiptare tregojnë se ai u dëbua më 16 janar 2009 dhe u burgos deri në lirimin e tij më 13 janar 2015.

Nuk është e qartë nëse Murati u kthye legalisht në Britaninë e Madhe pasi kreu dënimin në Shqipëri. Ai refuzoi të përgjigjet.

Deputeti lokal i konservatorëve, Andrea Leadsom tha: “Jam jashtëzakonisht i shqetësuar për këtë. Unë pres që Zyra e Brendshme ta shqyrtojë atë si një çështje urgjente.’

Në nëntor 1997, Murati dhe katër shqiptarë të tjerë i zunë pritë një minibusi, ku njëri qëlloi me automatik për të ndaluar shoferin përpara se të hipnin dhe të grabisnin të gjithë brenda.

Për të u lëshua një urdhër arresti, por ai u arratis dhe u dënua në mungesë 12 muaj pas krimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts