U emërua në 2019 nga Trump, ambasadori i SHBAsë në Rusi largohet nga Moska pasi i përfundoi mandati

John Sullivan, një i emëruar në 2019 nga Trump është larguar nga Rusia pasi mbaroi mandatin e tij si ambasador i SHBA-së.

“Ambasadori i SHBA në Federatën Ruse John J. Sullivan ka përfunduar mandatin e tij si i dërguar i SHBA dhe u largua nga Moska sot,” tha ambasada e SHBA.

Më në njoftim shkruhet se Sullivan, kishte shërbyer në këtë post për gati tre vjet.

“Largimi i ambasadorit Sullivan është i planifikuar dhe pjesë e një rotacioni normal diplomatik. Ai ka shërbyer një mandat të plotë si ambasador i SHBA në Rusi, duke menaxhuar një nga marrëdhëniet dypalëshe më kritike në botë në kohë të paprecedentë,” është shprehur një tjetër zyrtar amerikan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts