U fotografua me foshnjen afgane në krah, kjo është ushtarakja amerikane që mbeti viktimë e shpërthimit në Kabul (Foto)

Të 13 trupat amerikanë të vrarë nga një sulm vetëvrasës me bombë nga ISIS-K në Kabul të enjten janë identifikuar dhe imazhet e fundit të një marineje femër tregojnë shoqërimin e të evakuuarve disa ditë para vdekjes së saj.

Sipas medieve të huaja, vetëm disa ditë para se ajo të vritej në një pikë kontrolli të mbipopulluar të aeroportit, rreshterja detare Nicole Gee u fotografua duke shoqëruar një varg të evakuuarish, ndërsa ata hynë në stacionin e ngarkesave të një C-17 Globemaster për të ikur nga Afganistani.

Ndërkohë pamje të tjera tregojnë Gee duke mbajtur një foshnjë afgane.

Ndërsa familjet dhe miqtë e trupave të vrarë në bombardimet e së enjtes mësojnë për fatet e të dashurve të tyre, shumë po flasin të zhgënjyer për dështimet e perceptuara të planifikimit dhe udhëheqjes që çuan në vdekjen e tyre.

Ndërkohë, Komanda Qendrore Amerikane konfirmoi të Premten vonë se një sulm me dron kishte eliminuar arkitektin e dyshuar të sulmit në aeroport, një anëtar i ISIS-K në provincën Nangahar.

Sulmi thuhet se vrau një individ, dhe zëdhënësi i Marinës, Kapiteni William Urban tha se ata nuk dinin për viktima civile.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *