U godit me thikë gjatë një takimi elektoral/ Ndërron jetë deputeti konservator në Britaninë e Madhe

Deputeti konservator Sir David Amess ka ndërruar jetë pasi u godit me thikë në zyrën e tij lokale në një qark pranë Londrës gjatë një takimi elektoral me votuesit në Kishën Metodiste Belfairs në Leigh-on-Sea, në jug të Essex.

Dav

Sipas mediave të huaja pavarësisht ndihmës mjekësore 69-vjeçari për fat të keq vdiq në vendngjarje.

Vdes

Policia bën me dije se një 25-vjeçar u arrestua, i cili dyshohet se është edhe autori i vrasjes.

Sipas këshilltarit të tij John Lamb, deputeti konservator Sir David Amess ishte vetëm duke bërë një takim normal elektoral në kishën metodiste kur ndodhi goditja me thikë. Sipas tij deputeti u mbajt në vendngjarje pa u transferuar në spital për mbi 2 orë.

Amess, 69 vjeç, është një mbështetës i njohur i Partisë Konservatore, e cila kurrë nuk ka mbajtur një post ministror ose ministër  gjatë 38 viteve të tij në parlament. Ai ishte i martuar dhe kishte pesë fëmijë.

Dhuna kundër politikanëve britanikë është e rrallë, por në qershor 2016 ligjvënësja e Partisë së Punës Jo Cox u godit me thikë për vdekje dhe u qëllua në zonën e saj veriore të Anglisë. Një anëtare e së djathtës ekstreme u dënua për vrasjen e saj.  Në vitin 2010, ligjvënësi i punës Stephen Timms i mbijetoi një goditjeje me thikë në zyrën e tij elektorale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.