U grindën në rrugë, më pas e qëlloi me armë/ Detaje nga vrasja e 35-vjeçares shqiptare në Itali, burri u arratis me një “Golf” të bardhë. Motiv xhelozia

Detaje të reja nga vrasja e 35-vjeçares shqiptare Klodiana Vefa në Itali, nënë e dy fëmijëve minorenë, teksa vijon kërkimi për bashkëshortin e saj, autori i dyshuar i vrasjes.

Dyshimet e hetuesve fokusohen pikërisht te bashkëshorti i saj, nga i cili gruaja po ndahej dhe nuk jetonin më bashkë. Burri është ende i pagjurmueshëm, sipas informacioneve fillestare ai është arratisur me një “Golf” të bardhë.

Për këtë arsye, karabinierët filluan një gjueti duke ngritur pika kontrolli në të gjithë Val d’Elsa, në zonën midis Poggibonsi, në provincën e Sienës dhe në zonën e Empolit. Policia ka kontrolluar edhe disa shtëpi fermash të braktisura në zonën e krimit, deri tani pa asnjë sukses.

35-vjeçarja me leje të rregullt qëndrimi, u vra dje në mbrëmje, në një rrugë periferike të Kastelfiorentinos, pak pas orës 20:00.

Alarmi u ngrit nga disa banorë të zonës, të cilët kanë dëgjuar shpërthimin e një arme.
Pak minuta më vonë, një ambulancë mbërriti në vend, por me gjithë përpjekjet e bëra për ta risjellë në jetë, mjekët nuk mundën të bënin gjë tjetër veçse konfirmonin vdekjen e saj.

NGJARJA
35-vjeçarja shqiptare, banuese prej shumë vitesh në Itali, punonte si kameriere në një restorant të zonës, e integruar mirë në komunitetin e Castelfiorentino. Burri dyshohet se është paraqitur në shtëpinë ku jetonte gruaja me një djalë 17-vjeçar dhe një vajzë 14-vjeçare. Mes të dyve ka pasur një debat. Në atë moment ajo kishte dalë në rrugë, ndoshta për t’u ndjerë më e sigurt. Pikërisht në trotuar ajo u godit nga tre të shtëna armësh, njëra prej të cilave ishte fatale.

Alarmi është ngritur nga disa banorë të cilët kanë dëgjuar shpërthimin e të shtëna armësh. Një automjet mjekësor dhe një ambulancë nga Kryqi i Kuq Certaldo ndërhynë në vend, me personelin e kujdesit shëndetësor që tentoi rianimimin pa sukses. Ndërhynë edhe karabinierët e kompanisë Empoli dhe seksionit të hetimeve shkencore të Firences. Hetimet janë vetëm në fillim, por ndër hipotezat e para që shqyrtohen nga hetuesit është ajo e një rasti të femicidit.

Klodiana Vefa, sipas mediave italiane, nuk ishte ndarë ligjërisht nga i shoqi, gjithashtu shqiptar, por kohët e fundit mes çiftit kishte mosmarrëveshje dhe duket se burri nuk jetonte më në të njëjtën shtëpi bashkëshortore, nën të njëjtën çati. Sipas rikonstruksioneve që po hetohen nga policia, do të kishte pasur mosmarrëveshje në të kaluarën, ndoshta për shkak të xhelozisë së burrit. Megjithatë, nuk ka asnjë raport apo denoncim nga gruaja. Arma e vrasjes nuk u gjet: atë e mori vrasësi, i cili iku me makinë. Kamerat private dhe publike mund të kenë kapur rrugën e arratisjes.

Kryebashkiaku i Castelfiorentino, Alessio Falorni, i cili ishte ndër të parët që mbërriti në vendin e tragjedisë, shkroi më pas në rrjetet sociale: “Fatkeqësisht, së fundmi ndodhi një fatkeqësi në Castelfiorentino, zona Puppino. Një vajzë u vra, me sa duket pas një debati. Është vërtet herët për të zbuluar informacione për atë që ka ndodhur dhe për të diskutuar hipotezat që ende po shqyrtohen nga policia. Është një kohë për heshtje dhe për t’u mbledhur rreth një familjeje të prekur nga një ngjarje e tmerrshme.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts