U infektua me COVID-19, kryeministri i Luksemburgut në gjendje serioze

LUKSEMBURG
Kryeministri i Luksemburgut Xavier Bettel është në gjendje serioze, por të qëndrueshme pas infektimit me Covid-19, bëri me dije qeveria përmes një deklarate.

Bettel u shtrua në spital të dielën, pas simptomave të vazhdueshme dhe saturimeve të ulëta të oksigjenit.

“Gjendja e kryeministrit konsiderohet serioze, por e qëndrueshme. Prandaj stafi shëndetësor ka vendosur se duhet të vazhdojë të qëndrojë në spital edhe për disa ditë”, tha ministria e shtetit në deklaratë.

48-vjeçari kishte marrë dozën e parë të vaksinës më 6 maj. Ai rezultoi pozitiv me koronavirus 1 javw pas samitit 2-ditor të BE-së në Bruksel në fund të muajit qershor, ku mes pjesëmarrësve ishin presidenti francez Emanuel Macron, kancelarja gjermane Angela merkel e lidera të tjerë europianë.

Organizatorët e samitit të BE-së thanë se ishin të sigurt se të gjitha masat e parandalimit të virusit ishin respektuar në mënyrë rigoroze gjatë takimit dyditor. Deri më tani, asnjë udhëheqës tjetër nuk ka treguar të ketë rezultuar pozitiv.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.