U infektua për herë të dytë me Covid19, mjeku i Joe Biden zbulon gjendjen shëndetësore të shefit të Shtëpisë së Bardhë

u infektua per here te dyte me covid19 mjeku i joe biden zbulon gjendjen shendetesore te shefit te shtepise se bardhe
u infektua per here te dyte me covid19 mjeku i joe biden zbulon gjendjen shendetesore te shefit te shtepise se bardhe

Presidenti amerikan Joe Biden raportohet se “ndihet mirë” dhe përmirësimi i tij shëndetësor “po shkon siç duhet” pasi u testua pozitiv për Covid. Lajmin e bëri të ditur të dielën koordinatori i ndërhyrjes ndaj koronavirusit të Shtëpisë së Bardhë.

Në Face the Nation të CBS, Ashish Jha tha: “Pra, është varianti BA.5, që përbën rreth 80% të infeksioneve. Por falë Zotit, vaksinat dhe terapitë tona funksionojnë mirë kundër tij, prandaj mendoj se presidenti po ecën mirë. Unë e kontrollova me ekipin e tij mbrëmë vonë. Ai ndihej mirë, pasi kaloi një ditë të mirë dje”.

“Ai ka një sindromë virale, një infeksion të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes dhe po ecën mirë. Ne nuk kemi marrë ndonjë përditësim këtë mëngjes, por deri në mbrëmjen e kaluar, ai po ndihej shumë, shumë më mirë”, shtoi Jha më tej.

Testi pozitiv i Biden u njoftua të enjten. Në moshën 79-vjeçare, presidenti është më i moshuari  që ka pasur në krye të shtetit Amerika.

Ai është gjithashtu i vaksinuar me dy doza dhe ka akses në kujdesin më të mirë të mundshëm.

Jha u pyet nëse Shtëpia e Bardhë “do të vazhdojë të bëjë zbulime nëse Biden ka simptoma afatgjata nga ky infeksion.

“Absolutisht. E dini, ne mendojmë se është me të vërtetë e rëndësishme që populli amerikan të dijë se sa mirë po ecën presidenti, kjo është arsyeja pse ne kemi qenë kaq transparentë, duke dhënë përditësime disa herë në ditë, duke bërë që njerëzit ta dëgjojnë drejtpërdrejt nga unë, ta dëgjojnë drejtpërdrejt nga mjeku i tij. Dhe padyshim nëse ai ka simptoma të vazhdueshme, nëse ndonjë prej tyre ndërhyn në aftësinë e tij për të kryer detyrat e tij, ne do ta zbulojmë atë herët dhe shpesh”, zbuloi mjeku i Biden.

Jha sugjeroi gjithashtu që qytetet që shohin norma të larta të rasteve, duke përfshirë Nju Jorkun, Phoenix dhe Miami, mund të konsiderojnë rifillimin e vendosjes së maskave në ambientet e brendshme.

“Maskat funksionojnë, apo jo? Ata ngadalësojnë qartë transmetimin. Pra, në zonat me transmetim të lartë, mendoj se është shumë e kujdesshme që njerëzit të mbajnë maska ​​​​në ambiente të mbyllura, veçanërisht nëse janë në hapësira të mbushura me njerëz dhe të ajrosur dobët. Kjo është ajo që rekomandon Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Dhe unë mendoj se kjo është një mënyrë shumë e rëndësishme dhe efektive për të reduktuar transmetimin, për të mbrojtur veten gjithashtu. E dini, për sa i përket detyrimeve, dhe kjo është diçka që ne gjithmonë e kemi ndjerë fuqimisht se duhet bërë nga zyrtarët lokalë, kryetarët e bashkive, guvernatorët, zyrtarët lokalë të shëndetësisë dhe ne po shohim që zyrtarë të ndryshëm marrin taktika të ndryshme. Dhe unë mendoj se kjo është në të vërtetë e përshtatshme duke pasur parasysh se ne kemi një vend shumë të larmishëm me modele të ndryshme transmetimi dhegatishmëri për t’u përfshirë në veshjen e maskave”, nënvizoi ai.

Jha u pyet gjithashtu për linë e majmunit, për të cilën të shtunën Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli një “urgjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar”.

A do të shpallte administrata Biden një pandemi?

“Pandemitë shpallen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë”, tha Jha, “dhe unë në fakt duartrokas Organizatën Botërore të Shëndetësisë për shpalljen e asaj emergjence të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar.

“Ne po shohim shpërthime që janë jashtë kontrollit në shumë e shumë pjesë të botës. Është shumë e rëndësishme që ne të mbajmë krahët rreth kësaj gjëje. Në SHBA për momentin, ne po e shikojmë urgjencën e shëndetit publik si diçka që departamenti i shëndetësisë mund të … thirret, por në të vërtetë varet nga ajo që na lejon të bëjmë. Tani për tani kemi mbi 2000 raste, por kemi rritur vaksinat, kemi rritur trajtimet, kemi rritur testimet dhe do të vazhdojmë të shikojmë të gjitha llojet e opsioneve të politikave. Tani për tani, ne mendojmë se mund ta përballojmë këtë gjë, por padyshim, nëse na duhen mjete të tjera, ne do t’i thërrasim ato ashtu siç na duhen”, deklaroi Jha.

I pyetur nëse njerëzit duhet të shqetësohen për një sëmundje tjetër infektive, poliomielitin, e cila është zbuluar në shtetin e Nju Jorkut, Jha tha: “Ka shumë mbikëqyrje që bëjmë për poliomielitin, ka mbikëqyrje të ujërave të zeza që vazhdon, ne nuk po shohim shpërthim të poliomielitit diku tjetër”.

“Ky rast ka rritur mbikëqyrjen e të gjithëve. Por… CDC dhe Departamenti i Shëndetësisë i Nju Jorkut po bëjnë një hetim për të kuptuar më shumë, por nuk pres që poliomieliti të bëhet më i përhapur në vend, përsëri, sepse shumë amerikanë janë vaksinuar kundër tij”, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts