“U krye me sugjerimin e Perëndimit”, Putin fajëson Ukrainën për shkatërrimin e digës Kakhova: Krim lufte barbar!

Presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Ukrainën për shkatërrimin e digës Kakhovka “me sugjerimin e Perëndimit”, në atë që ai e quajti një krim lufte “barbar” që përshkallëzoi konfliktin me Moskën.

Diga e madhe e epokës sovjetike Kakhovka, nën kontrollin rus, u shkatërrua në orët e para të së martës, duke shkaktuar përmbytje në një pjesë të fushëbetejës në Ukrainën jugore.

Ukraina fajësoi Rusinë për hedhjen në erë., ndërsa Moska deklaroi se Ukraina sabotoi digën për të ngushtuar furnizimin me ujë në Krime dhe për të shkëputur vëmendjen nga ofensiva e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts