U liruan nga autoritetet izraelite, të burgosurit palestinezë festuan pas kthimit të tyre në Bregun Perëndimor

u liruan nga autoritetet izraelite te burgosurit palestineze festuan pas kthimit te tyre ne bregun perendimor

Palestinezët e liruar nga burgjet izraelite u pritën me festime të premten në mbrëmje teksa u kthyen në vendlindjet dhe fshatrat e tyre në Jerusalem dhe Bregun Perëndimor. Në videot e siguruara nga CNN, të burgosurit e liruar u shfaqën duke parakaluar nëpër rrugë, të mbajtur mbi supet e njerëzve ndërsa turmat valëvitin flamurin palestinez, si dhe atë të Hamasit.

39 persona u liruan të premten sipas marrëveshjes midis Izraelit dhe Hamasit, e cila pa gjithashtu lirimin e 24 pengjeve nga Gaza dhe fillimin e një armëpushimi katër-ditor në enklavë. 22 ishin në mesin e të liruarve, si dhe 2 vajza. 15 adoleshentë deri në moshën 18 vjeç u liruan gjithashtu – mosha më e re 14. Disa janë duke vuajtur dënime për sulme ndaj izraelitëve, ndërsa shumë të tjerë mbahen në paraburgim administrativ, një praktikë e kritikuar gjerësisht që i sheh njerëzit të mbahen në burg pa i ditur akuzat kundër tyre dhe pa ndonjë proces ligjor.

Aseel El-Titi, një e burgosur 23-vjeçare e liruar të premten, tha për CNN se e kishte marrë vesh vetëm atë mëngjes se ajo po lirohej. “Gëzimi ynë është i paplotë. Ka dëshmorë për shkak të situatës në Gaza. Numri i martirëve në Gaza është bërë më i madh se numri i të burgosurve në burgjet izraelite” tha El-Titi. “Pavarësisht kësaj, populli palestinez është i palëkundur dhe Hamasi po përpiqet të lirojë të gjithë të burgosurit dhe t’i japë fund okupimit”, tha ajo.

Wael Ahmad, një kalimtar i rastësishëm në vendkalimin Beitunia në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku të burgosurit u dëbuan pas lirimit të tyre, tha për CNN se e kishte të vështirë të festonte kur kaq shumë ishin vrarë në Gaza. “Kjo festë është e gabuar. Jam bërë copë-copë,” tha Ahmad. Më shumë lirime do të vijnë: Marrëveshja e arritur midis Izraelit dhe Hamasit do të ketë edhe tre ditë lirime të të burgosurve. Për Hamasin, sigurimi i lirisë së 150 palestinezëve të burgosur të pritshëm përfaqëson një mundësi për të ndezur kredencialet e tij në Bregun Perëndimor si flamurtar i rezistencës palestineze.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts