U ngjit në një çati dhe qëllonte mbi spektatorët, policia amerikane arreston të dyshuarin për sulmin me 6 të vrarë në Illinois

u ngjit ne nje cati dhe qellonte mbi spektatoret policia amerikane arreston te dyshuarin per sulmin me 6 te vrare ne illinois

Policia amerikane ka arrestuar një të dyshuar pasi gjashtë persona u vranë në të shtëna masive në një paradë të Ditës së Pavarësisë në Highland Park, Illinois.

Sipas BBC, Robert E Crimo III, 22 vjeç, u ndalua pas një ndjekjeje të shkurtër, tha policia. Personi i armatosur u ngjit në një çati, ndërsa qëllonte kot mbi spektatorët duke përdorur një pushkë me fuqi të lartë.

Këto janë të shtënat më të fundit masive që kanë goditur SHBA-në. Presidenti amerikan Joe Biden tha se ishte “i tronditur” nga dhuna.

125780215 90d20644 Ad8d 43ee A9b0 597f5d9f13ee 780x439
125780215 90d20644 Ad8d 43ee A9b0 597f5d9f13ee 780×439

Disa orë më vonë, dy oficerë policie u plagosën në të shtënat në Filadelfia gjatë shfaqjes së fishekzjarrëve të 4 korrikut.

Crimo u arrestua pas një gjuetie njerëzore. Ai u referua si një “person me interes” në të shtënat e së hënës, por pas arrestimit të tij, policia tha se besonte se ai ishte përgjegjës.

Shooting 780x439
Shooting 780×439

Personi i armatosur hapi zjarr në paradën, pranë qytetit të Çikagos, rreth orës 10:15 (koha lokale) vetëm pak minuta pasi filloi.

Eventi ishte planifikuar të përfshinte grupe marshimi dhe argëtim në komunitet si pjesë e festimeve të Ditës së Pavarësisë së qytetit.

Por ajo që duhet të kishte qenë një nga ditët më të lumtura të vitit u kthye shpejt në panik. Disa dëshmitarë thanë se mendonin se zhurma e armëve ishte fishekzjarre.

Personi i armatosur qëlloi mbi anëtarët e publikut nga çatia e një dyqani aty pranë, ku policia gjeti “prova të një arme zjarri”.

Pesë të rritur u vranë në vendngjarje, si dhe një viktimë tjetër për të cilën mjeku lokal tha se vdiq në një spital aty pranë. Disa të tjerë u plagosën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts