U prezantuan si përfaqësues të shteteve afrikane, Meloni bie “pre” e shakasë në telefon nga komedianët rusë

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni ra viktimë e një shakaje nga dy komedianë rusë para takimit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në shtator, në të cilën ajo aludonte për lodhjen e palëve të përfshira në luftën në Ukrainë, teksa tha se së shpejti do të duhej një rrugëdalje nga konflikti.

Qeveria italiane konfirmoi se Meloni ishte viktimë e një telefonate ‘të rreme’ nga e Vladimir Kuznetsov dhe Alexey Stolyarov, njëri prej të cilëve u paraqit si president i Komisionit të Bashkimit Afrikan.

Gjatë bisedës telefonike, Meloni ndër të tjera vuri në dukje se “ka shumë lodhje nga të gjitha palët” për konfliktin në Ukrainë dhe “po afron koha kur të gjithë do të kuptojnë se na duhet një rrugëdalje”.

“Kam disa ide se si ta trajtoj këtë situatë”, shtoi Meloni, “por jam duke pritur momentin e duhur për t’i vënë ato në tryezë”.

Episodi ndodhi më 18 shtator në kuadrin e përpjekjeve intensive të Kryeministrit Meloni në ato orë për të forcuar marrëdhëniet me liderët afrikanë me të cilët ajo pati takime të rëndësishme në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në 19 dhe 21 shtatori.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts