U shkarkua nga Presidentja, ish-kryetarja e KQZ në Kosovë: Dihet porositësi, do i drejtohem Gjykatës Kushtetuese

KOSOVA

Ish-kryetarja e KQZ në Kosovë, Valdete Daka e ka cilësuar si jokushtetues dhe të porositur vendimin e Presidentes Vjosa Osmani për ta shkarkuar nga detyra.

Ajo deklaron se dihet porositësi i këtij vendimi teksa shton se nga 22 janari i këtij viti ka qenë shënjestër në publik.

Gjithsesi Daka paralajmëron se do i drejtohet Gjykatës Kushtetuese dhe do të ndjekë çdo rrugë ligjore për të kundërshtuar këtë vendim.

Ditën e djeshme, Vjosa Osmani gjatë takimit me Valdete Dakën i kërkoi dorëheqjen, pork jo e fundit refuzoi. Më pas me një dekret, Osmani firmosi shkarkimin e saj duke e zëvendësuar me Kreshnik Radoniqin.

Valdete Daka u sulmua para zgjedhjeve të 14 shkurtit nga Vetëvendosjes që e cilësonte ‘militante politike’.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.