U shpall fajtor për 34 akuza, por a mundet Donald Trump të kandidojë ende për president i SHBA? Ja çfarë parashikon Kushtetuta

u shpall fajtor per 34 akuza por a mundet donald trump te kandidoje ende per president i shba ja cfare parashikon kushtetutaDonald Trump është bërë ish-presidenti i parë i SHBA që është dënuar penalisht,  por çfarë mund të thotë verdikti historik për fushatën e tij zgjedhore në vazhdim?

 trump

Një juri në Nju Jork diskutoi për nëntë orë e gjysmë përpara se të pranonte unanimisht se Trump është fajtor për 34 akuza për falsifikimin e të dhënave të biznesit për të kryer mashtrime zgjedhore.

Ish-presidenti mbuloi një pagesë prej 130,000 dollarësh për yllin pornografik Stormy Daniels, për të ‘varrosur’ historitë që ai mendonte se mund të dëmtonin fushatën e tij presidenciale në 2016.

Por, çfarë mund të ndodhë me përpjekjen e Trump për rizgjedhje tani që ai është dënuar.

A mund të kandidojë ende Trump për president?

Po. Kushtetuta e SHBA-së përcakton tre kërkesa kryesore për të qenë i përshtatshëm për t’u bërë president – dhe asnjëra prej tyre nuk referon të qenit një kriminel i dënuar.

Kandidatët duhet të kenë lindur në SHBA, të jenë mbi 35 vjeç dhe të kenë jetuar në SHBA për të paktën 14 vjet.

“Asgjë nuk e pengon atë të kandidojë për president dhe të zgjidhet, edhe nëse ai është në burg në kohën e zgjedhjeve,” tha për LA Times, Elizabeth Wydra, presidente e Qendrës së Përgjegjshmërisë Kushtetuese progresive.

Kjo pavarësisht se njerëzit me një dënim për krime, një krim që mund të dënohet me një vit ose më shumë burg, nuk lejohen të votojnë në disa shtete.

Po sikur të zgjidhej në burg?

Kjo është pak më e ndërlikuar, së pari sepse nuk është e qartë nëse Trump do të dërgohet në burg pas vendimit të fajësisë.

Dënimet janë krime të klasës E në Nju Jork, niveli më i ulët në shtet, me secilin prej tyre një dënim maksimal prej katër vjetësh.

Në zgjedhjen e dënimit, gjyqtari do të duhet të marrë parasysh moshën e Trump, ai tani është 77 vjeç, mungesën e dënimeve të mëparshme penale dhe faktin që çështja përfshin një krim jo të dhunshëm.

Edhe nëse gjyqtari Juan Merchan, zgjedh një dënim me burg, ka të ngjarë që Trump të apelojë vendimin e fajësisë dhe të presë që të lirohet me kusht deri në atë seancë.

Ky proces mund të shkojë deri në Gjykatën e Apelit dhe, më e rëndësishmja për Trump, mund të zvarritet me muaj – ndoshta edhe zgjedhjet e kaluara të nëntorit.

Nëse Trump do të zgjidhej në kohën e vuajtjes së dënimit, situata bëhet akoma më e ndërlikuar, madje edhe ekspertët kushtetues të pasigurt.

“Është thjesht hamendje,” tha Erwin Chemerinsky, një ekspert i ligjit kushtetues në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, për New York Times në fillim të këtij viti.

“Ne jemi shumë larg nga çdo gjë që ka ndodhur ndonjëherë.”

A kanë kandiduar më parë për president kriminelët e dënuar?

Së paku dy kandidatë me dënime penale kanë kandiduar për president në të kaluarën, edhe pse asnjëri me sukses.

Eugene Debs kandidoi për president nga burgu në vitin 1920, duke marrë pothuajse një milion vota pa kaluar asnjëherë në gjurmët e fushatës.

Në vitin 1992, Lyndon LaRouche gjithashtu vrapoi nga pas hekurave ndërsa vuante një dënim 15-vjeçar për mashtrim me postë. Ai mori rreth 26 mijë vota.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts