Uashington DC, konferencë/ Opsionet e politikave për të kundërshtuar kërcënimin iranian në rritje

Kërcënimi në rritje me dron i IRGC-së; Mashtrimi i një regjimi të dëshpëruar për të gjeneruar pushtet, për të nxitur luftë”.
Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit, Zyra Përfaqësuese e SHBA-së (NCRI-SHBA) organizoi një konferencë të mërkurën, më 15 dhjetor 2021. Takimi u mbajt me pjesëmarrjen e ekspertëve kryesorë të sigurisë kombëtare.

Paneli diskutoi një politikë efektive të Iranit për të adresuar mospërputhjen bërthamore të regjimit iranian, programin e tij raketor dhe UAV, agresionin e tij rajonal, pakënaqësinë në rritje të publikut dhe 100 ditët e para të Ebrahim Raisi-t si president i Teheranit.

NCRI-US prezantoi gjithashtu librin e vetë të sapobotuar “IRAN: Rritja e IRGC’s Kërcënimi me Dronë; Mashtrimi i një regjimi të dëshpëruar për të gjeneruar pushtet, për të nxitur luftë.”

Z. Jafarzadeh shtoi: “Ne duhet të mbajmë një qëndrim të vendosur kundër këtij regjimi. Nuk duhet t’i jepet lehtësim sanksionesh. Është e domosdoshme të rivendosen të gjitha rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.”

Folësit në konferencë ishin si më poshtë:
I nderuari Joseph I. Lieberman, ish senator nga Konektikati.

Ambasadori Robert Joseph, ish Nënsekretar i Shtetit për Kontrollin e Armëve dhe Sigurinë Ndërkombëtare; ish-Asistent Special i Presidentit dhe Drejtor i Lartë për Strategjinë e Prodhimit, Kundërprodhimit dhe Mbrojtjes së Atdheut.

David Shedd, ish ushtrues detyre i drejtorit të Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes; ish-Asistent Special i Presidentit dhe Drejtor i Lartë për Programet dhe Reformën e Inteligjencës; shoku vizitor, Fondacioni Heritage.

Profesori Matthew Kroenig, Shkolla Edmund A. Walsh Shërbimi i Jashtëm në Universitetin Georgetown; Zëvendësdrejtor i Qendrës Scowcroft për Strategjinë dhe Sigurinë dhe Drejtor i Iniciativës së Strategjisë Globale, Këshilli Atlantik.

Jonathan Ruhe, JINSA Drejtor i Politikës së Jashtme.
Alireza Jafarzadeh, Zëvendësdrejtor, Zyra e Uashingtonit, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit; autor, Kërcënimi i Iranit.
Alireza Jafarzadeh, Zëvendësdrejtori i koalicionit opozitar iranian NCRI – Zyra e Përfaqësimit të SHBA-së, Uashington, DC tha:

Washingon 2
Washingon 2

Ne po zbulojmë për herë të parë një numër kompanish frontale të Gardës Revolucionare (IRGC) që drejtojnë programin e dronëve të regjimit. Këto kompani kanë emra civilë, por janë në shërbim të IRGC-së. Ato ofrojnë pjesë dhe aksesorë për programin UAV. Ato po bëjnë atë që IRGC nuk mund ta bëjë vetë. Ato po ndihmojnë IRGC-në të anashkalojë sanksionet. Është një rrjet kontrabande.
Ne duhet të merremi me vendosmëri përballë këtij regjimi. Nuk duhet t’i jepet lehtësim sanksionesh. Është e domosdoshme të rivendosen të gjitha rezolutat e KS të OKB-së.
Një folës tjetër, senatori Joe Lieberman, senator i SHBA-së (1989-2013) në këtë panel tha:

Lieberman
Lieberman

Ne ndodhemi përpara kërcënimit të vazhdueshëm të terrorizmit kundër SHBA-së, duke përfshirë terrorizmin e sponsorizuar nga shteti i Republikës Islamike të Iranit.
Mundësia më e mirë për të kundërshtuar përshtypjet se na u larguam me tërheqje nga Afganistani është të jemi më të ashpër ndaj Iranit për t’u thënë aleatëve tanë në Lindjen e Mesme se “ne jemi me ju”.
Për ata që na sfidojnë, do t’u themi se jo vetëm që SHBA ndjek parimet e saj, por se ne jemi të gatshëm të ngrihemi dhe të jemi të fortë dhe të luftojmë për to.
Ne duhet të ndryshojmë kursin ndaj Iranit jo vetëm për të kufizuar kërcënimet e tij, por edhe për të përdorur këtë mundësi për t’u thënë miqve dhe armiqve tanë se ne jemi të gatshëm të jemi të ashpër.
Amb. Robert Joseph, Nënsekretari i Shtetit për Kontrollin e Armëve dhe Sigurinë Ndërkombëtare (2005-2007) theksoi:

Joseph
Joseph

Vendimi i duhur, si politikisht ashtu edhe moralisht, është të mbështesim popullin e Iranit në luftën e tyre për liri dhe demokraci.
Ky është një regjim i mjerueshëm që dëshiron që bota të fokusohet në negociatat e JCPOA për të ofruar një ndjenjë legjitimiteti dhe shpërqendrimi nga situata e tij brendshme kritike.
Raporti i publikuar sot ofron një mori informacionesh rreth programit të dronëve të regjimit.
Duke humbur të gjithë legjitimitetin, regjimi e sheh mbijetesën e tij në eksportimin e ideologjisë së tij jashtë vendit.
Në një pjesë të fjalimit të tij David Shedd, me detyrë drejtor i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes (2014–2015) përsëriti se:

Shedd
Shedd

Regjimi iranian që nga viti 1979 ka pasur një përkufizim shumë të gjerë të asaj që ai beson se përbën një politikë të jashtme duke qenë vazhdimisht në shkelje të ligjeve. Ai do të shkojë kudo në çdo kohë dhe shtrirja e tij është e përhapur. Ai ndjek këdo që shpreh mospajtim. Ai vazhdon të synojë disidentët jashtë vendit, gazetarët dhe nuk ka fund në qëllimet e tij.
Unë konstatoj se nuk ka asnjë shenjë të zvogëlimit të synimit të tij për të ndjekur ata që kundërshtojnë regjimin dhe flasin. Zgjedhjet mashtruese që lidhen me rolin e Raisit dhe Khameneit në mbështetjen e kësaj politike, vetëm sa do të bëhen më të ashpra në ndjekjen e opozitës jashtë vendit. Nuk ka asnjë kufi se çfarë mund të përdorin ata për sa i përket mjeteve në arsenalin e tyre për ta bërë këtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.