Uashingtoni favorizon heqjen e patentave për vaksinat antiCOVID-19

SHBA mbështet heqjen e mbrojtjes së pronës intelektuale për vaksinat kundër COVID-19, në mënyrë që të përshpejtohet prodhimi dhe shpërndarja e vaksinave të çmuara në të gjithë botën, njoftoi administrata e Biden.

“Kjo është një krizë shëndetësore globale dhe rrethanat e jashtëzakonshme të pandemisë COVID-19 kërkojnë masa të jashtëzakonshme”, tha përfaqësuesja amerikane e Tregtisë, Katherine Tai, në një deklaratë.

“Administrata beson fuqimisht në mbrojtjen e pronës intelektuale, por për t’i dhënë fund kësaj pandemie, ajo mbështet heqjen e këtyre mbrojtjeve për vaksinat kundër COVID-19”, shtoi ajo.

Tai vuri në dukje se Uashingtoni po merr pjesë “në mënyrë aktive” në negociatat në OBT për të lejuar heqjen e këtyre patentave.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *