Udhëheqësi i Iranit: Izraeli po bëhet i pafuqishëm dhe i hutuar mes luftës me Hamasin

Udhëheqësi suprem iranian Ayatollah Sejjid Ali Khamenei deklaroi se regjimi sionist po bëhet “i pafuqishëm dhe konfuz” ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës.

Në një postim në X, dikur në Twitter, Ayatolah Khamenei tha gjithashtu se regjimi izraelit po “gënjente” popullin e tij kur shprehu shqetësimin për pengjet e mbajtura nga Hamasi në Gaza ndërsa bombardonte zonat ku ata mund të mbaheshin.

“Pa mbështetjen amerikane” Izraeli “do të hesht brenda disa ditësh”, shtoi ai.

Vërejtjet e tij vijnë disa ditë pasi presidenti i Iranit Ebrahim Raisi tha se Izraeli kishte “kaluar vijat e kuqe” në Gaza, të cilat “mund të detyrojnë të gjithë të ndërmarrin veprime”.

Të mërkurën, Ayatollah Khamenei u bëri thirrje vendeve me shumicë myslimane të ndalojnë bashkëpunimin ekonomik me Izraelin, duke përfshirë eksportin e naftës dhe ushqimit në Tel Aviv.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts