Udhëheqësi i talebanëve paralajmëron për të infiltruar: Po punojnë kundër vullnetit të qeverisë, duan të na prishin imazhin

Udhëheqësi suprem i talebanëve, Haibatullah Akhunzada, ka paralajmëruar grupin se mund të ketë subjekte të panjohura në radhët e tyre që po punojnë kundër vullnetit të qeverisë.

Paralajmërimi erdhi në një deklaratë që i atribuohet Akhunzada-s, e cila u shpërnda gjerësisht në llogaritë e mediave sociale të talebanëve të enjten.

Që kur talebanët morën kontrollin e vendit, udhëheqja e tij ka paralajmëruar vazhdimisht për mashtruesit dhe kriminelët që i bashkohen grupit në një përpjekje për të dëmtuar imazhin e tij.

Në shtator, ministri në detyrë i Mbrojtjes, Mullah Mohammad Yaqoob ngriti shqetësimet në një mesazh audio.

“Ka disa njerëz të këqij dhe të korruptuar që duan të bashkohen me ne … Për të përmbushur interesat e tyre ose për të na shpifur dhe për të na bërë të dukemi keq,” tha ai.

Yaqoob, djali i themeluesit të talebanëve Mullah Mohammad Omar, shtoi se çdo element mashtrues në radhët do të trajtohej.

Në muajt e fundit, talebanët e kanë zgjeruar rekrutimin e tyre teksa kërkon të përmbushë një zotim për të ruajtur sigurinë në vend. Por grupi është përballur me një seri sulmesh vdekjeprurëse nga rivalët, duke përfshirë Shtetin Islamik në Provincën Khorasan, grupin e armatosur ISKP (ISIS-K), një degë e ISIL-it.

 

 (BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.