Udhëtuan në hapësirë, por Jeff Bezos dhe Richard Branson ende nuk janë astronautë! Çfarë thonë rregullat në SHBA

Në një lëvizje që derdh ujë të ftohtë në ëndrrat e disa eksploruesve miliarderë të hapësirës, SHBA ka shtrënguar përkufizimin e saj të fjalës “astronaut”.

Rregullat e reja të Administratës Federale të Aviacionit (FAA) thonë se shpresat e astronautëve duhet të jenë pjesë e ekuipazhit të fluturimit dhe të japin kontribute në sigurinë e fluturimeve në hapësirë.

Kjo do të thotë se Jeff Bezos dhe Sir Richard Branson mund të mos jenë akoma astronautë në sytë e qeverisë amerikane.

Këto janë ndryshimet e para që kur filloi programi “FAA Wings” në vitin 2004, raporton bbc.

Përditësimet e fundit të programit Commercial Astronaut Wings u njoftuan të martën – të njëjtën ditë kur Bezos i Amazonit fluturoi me një raketë Blue Origin në buzë të hapësirës.

Për t’u kualifikuar si astronautë komercialë, vizitorët e hapësirës duhet të kalojnë 50 milje (80 km) mbi sipërfaqen e Tokës, gjë që e arritën Bezos dhe Branson, transmeton Telegrafi.

Por përveç lartësisë, agjencia thotë se astronautët e ardhshëm duhet të kenë “demonstruar aktivitete gjatë fluturimit që ishin thelbësore për sigurinë publike, ose kontribuan në sigurinë e fluturimeve në hapësirën njerëzore”.

Ajo që saktësisht llogaritet si e tillë përcaktohet nga zyrtarët e FAA.

Në një deklaratë, FAA tha se këto ndryshime e sollën skemën e Wings më në përputhje me rolin e saj për të mbrojtur sigurinë publike gjatë fluturimeve hapësinore tregtare.

Më 11 korrik, Sir Richard fluturoi në bordin e SpaceShipTw të Virgin Galactic në buzë të hapësirës si një provë para se të dërgonte klientët vitin e ardhshëm.

Bezos dhe tre anëtarët e tjerë të ekuipazhit që fluturuan në anijen Blue Origin mund të kenë më pak pretendime për titullin e lakmuar.

Ekzistojnë edhe dy mënyra të tjera për të fituar epitetin e astronautëve në SHBA – përmes ushtrisë ose NASA-s.

Fluturimet e Bezosit dhe Sir Richardit ishin bërë me porosi nga kompanitë e tyre. Urdhri i ri vëren se çmimet e nderit mund të jepen bazuar në merita – sipas gjykimit të administratorit të asociuar të FAA.

“Wings” e astronautëve iu dha për herë të parë astronautëve Alan Shepard Jr dhe Virgil Grissom në fillim të viteve 1960 për pjesëmarrjen e tyre në programin Mercury Seven.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *