UEFA ndërpret bashkëpunimin me Gazprom

uefa nderpret bashkepunimin me gazprom
uefa nderpret bashkepunimin me gazprom

20:37 28/02/2022

Sponsor kryesor prej 10 vitesh

Përpos përjashtimit të Rusisë nga turnetë e saj, UEFA ka anuluar marrëveshjet e sponsorizimit edhe me kompaninë ruse, Gazprom. Organi qeverisës i futbollit evropian, ka shtuar se vendimi hyn në fuqi menjëherë dhe mbulon të gjitha marrëveshjet ekzistuese duke përfshirë UEFA Champions League, garat e ekipeve kombëtare të UEFA-s dhe EURO 2024.

Marrëveshja e sponsorizimit ka qenë në fuqi që nga viti 2012 dhe është raportuar të jetë me vlerë rreth 40 milionë euro në sezon. Gazprom pagoi 32 miliardë dollarë në buxhetin e Rusisë në vitin 2020, çka përbën edhe rreth 6% të të ardhurave buxhetore bazuar në të dhënat e Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Qeveria ruse dhe kompanitë e kontrolluara prej saj zotërojnë më shumë se 50% të aksioneve në kompani. Gazprom u krijua në 1989 kur Ministria e Industrisë së Gazit të Bashkimit Sovjetik u shndërrua në një korporatë, duke mbajtur shumicën e aseteve të saj. Në vitin 2006 dhe 2009, Gazprom ndërpreu furnizimin me gaz në Ukrainë, duke shkaktuar mungesa në të gjithë Evropën.

Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts