Ukraina akuzon Rusinë për “terrorizëm bërthamor”

08:33 11/03/2022

Ukraina thotë se një ndërtesë për kërkimin bërthamor është bombarduar nga forcat ruse dhe e akuzon Moskën për “terrorizëm bërthamor”.

Inspektorati Rregullator Nuklear në Ukrainë thotë se centrali bërthamor në lindje të Kharkiv ka shkëputur energjinë dhe ka dëme sipërfaqësore si pasojë e bombardimeve. Megjithatë asnjë dëmtim në njerëz nuk është raportuar.

Deri më tani Rusia nuk ka bërë asnjë koment në lidhje me këtë çështje. Më 3 Mars, një tjetër central bërthamor, ai i Zaporizhias, u dëmtua si pasojë e sulmeve nga forcat ruse. Po ashtu, autoritetet ukrainase kanë humbur komunikimet me centralin e Chernobyl-it./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com