Ukraina bën bilancin: 4,354 civilë u evakuuan nga qytetet ukrainase

Gjithsej 4,354 njerëz u evakuuan nga qytetet ukrainase përmes korridoreve humanitare të hënën.

Kështu deklaroi zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk në shërbimin e mesazheve Telegram. Në këtë shifër, përfshihen edhe 556 civilë nga Mariupol

Mariupol ishte ndër nëntë korridoret humanitare për të cilin u ra dakord me Rusinë të hënën për të evakuuar njerëzit nga zonat në lindje.

Kujtojmë se më 24 shkurt Rusia nisi aksionin ushtarak në Urkainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts