Ukraina dhe Rusia njoftojnë marrëveshjen e radhës, shkëmbejnë 100 të burgosur lufte

Ukraina dhe Rusia kanë kryer shkëmbimin e tyre të fundit të të burgosurve, me të dyja palët duke dorëzuar 50 ushtarë të robëruar pas negociatave, kanë thënë zyrtarët nga të dyja palët teksa ministria ruse e mbrojtjes tha se Ukraina kishte liruar 50 ushtarë rusë që ishin kapur.

Ndërkohë, Andriy Yermak, kreu i administratës presidenciale të Ukrainës, tha në Telegram se Ukraina kishte marrë 48 ushtarë dhe dy oficerë, ndërsa tha: Ne kemi arritur të kthejmë 19 ushtarë të Mariupolit, si dhe 15 të burgosur lufte nga termocentrali bërthamor i Çernobilit dhe shtatë nga ishulli Zmiiny.

Që nga fillimi i luftës, Kievi dhe Moska kanë shkëmbyer mbi 1000 robër lufte, ndërsa muajin e kaluar, më shumë se 100 gra ukrainase u liruan nga robëria ruse.

Nga ukrainasit, 12 ishin civilë dhe 37 ishin kapur nga forcat ruse pas rënies së fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin port të Mariupolit në maj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *