Ukraina dhe Rusia nuk arrijnë të bien dakord për hapjen e korridoreve të evakuimit

12:08 17/04/2022

Zëvendëskryeministrja ukrainase ka deklaruar së fundmi se Ukraina dhe Rusia nuk kanë arritur të bien dakord për korridoret e evakuimit për të ndihmuar civilët që të ikin nga zonat e shkatërruara nga lufta për ditën e sotme.

Përmes një postimi në llogarinë e saj në Telegram, Iryna Vereshchuk tha:

“Ne nuk ramë dakord për armëpushimet në rrugët e evakuimit. Prandaj, për fat të keq, sot nuk po hapim korridore humanitare”, tha ajo.

Vereshchuk u shpreh gjithashtu se autoritetet ukrainase kishin kërkuar korridore humanitare për evakuimin e civilëve dhe trupave të plagosur ukrainas nga Mariupoli.

Të shtunën, nëntë korridore humanitare u ranë dakord për të lejuar evakuimin e civilëve.

Pesë nga nëntë korridoret e evakuimit ishin nga rajoni Luhansk i Ukrainës, në lindje të vendit./tvklan.al  

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.