Ukraina do të kërkojë që Rusia të hiqet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së

ukraina do te kerkoje qe rusia te hiqet nga keshilli i sigurimit i okb se
ukraina do te kerkoje qe rusia te hiqet nga keshilli i sigurimit i okb se

Zyrtarët ukrainas janë vendosur të vënë në dyshim zyrtarisht nëse Rusia duhet të hiqet si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Pesë anëtarë të këshillit – Rusia, Kina, SHBA, Britania e Madhe dhe Franca – kanë statusin e anëtarëve të përhershëm, që do të thotë se ata mund të vënë veton për çdo votë.

Kjo do të thotë se Rusia ka qenë në gjendje të vërë veton ndaj votave që dënojnë pushtimin e saj në Ukrainë.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha dje: “Nesër do të prezantojmë zyrtarisht qëndrimin tonë”.

“Ne kemi një pyetje shumë të thjeshtë – a ka Rusia të drejtën të mbetet anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe OKB-së në përgjithësi?

Ai shtoi se aleatët e Ukrainës kanë rritur potencialin e denuklearizimit të Rusisë.

“Këto çështje nuk diskutohen ende në konferenca për shtyp dhe në deklarata publike nga krerët e shteteve dhe qeverive, por në një nivel më të ulët, njerëzit tashmë po bëjnë pyetjen – çfarë duhet të bëhet Rusia që të mos përbëjë kërcënim për paqen dhe paqen dhe sigurinë”, tha zoti Kuleba.

Nuk është e qartë se si Rusia mund të hiqet, duke qenë se është një anëtare e përhershme.

Plus, pasi Rusia ka të drejtën e vetos mbi votat, ka të ngjarë të jetë në gjendje të bllokojë çdo mocion për ta hequr atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts