Ukraina do të marrë një tjetër paketë ndihme ushtarake nga Spanja

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës Oleksiy Reznikov diskutoi me homologen e tij spanjolle Margarita Robles çështjen e forcimit të aftësive mbrojtëse të vendit. Një paketë e re ndihme ushtarake pritet të arrijë në Ukrainë.

Shërbimi për shtyp i Ministrisë së Mbrojtjes raportoi lajmin në Telegram.

“Kam pasur një bisedë produktive me Ministren e Mbrojtjes së Spanjës, Margarita Robles. Faleminderit për mbështetjen tuaj dhe që jeni e para që siguruat sistemet Hawk për të bërë qiejt tanë më të sigurt. Ne jemi në pritje të një pakete të re ndihme ushtarake, e cila do të arrijë së shpejti”, tha Reznikov.

Më herët, në tetor 2022, Ministria e Mbrojtjes e Spanjës ofroi një grup tjetër ndihme për ushtrinë ukrainase, e cila përfshinte tetë automjete të blinduara, dy autoambulanca dhe pesë tonë furnizime mjekësore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts