Ukraina flet me ‘besim’ pas marrjes së Khersonit: Rusia nuk është në pozicionin për të diktuar kushtet e paqes

Ministria e Jashtme e Ukrainës deklaroi pasditen e sotme se Rusia nuk është në gjendje të diktojë kushtet e bisedimeve të paqes për t’i dhënë fund luftës mes dy vendeve.

Oleh Nikolenko, një zëdhënës i ministrisë, iu përgjigj pretendimit të Rusisë se nuk do të përmbushte kërkesën e Ukrainës për të tërhequr forcat e saj, pasi vetëm atëherë Kievi do të lejojë fillimin e negociatave sipas tij.

“Formula e paqes e Ukrainës mbetet e pandryshuar, një përfundim i menjëhershëm i luftës, tërheqja e të gjitha trupave ruse, rivendosja e integritetit territorial të Ukrainës, kompensimi për dëmet dhe sigurimi i garancive efektive për mospërsëritjen e agresionit”, u shpreh ai, ndërsa shtoi: Në kushte të tjera, do të jetë e pamundur të arrihet një paqe e qëndrueshme.

Sakaq, më herët ditën e sotme, ministria e jashtme ruse tha se nuk do të pranonte parakushtet e Ukrainës për bisedimet e paqes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts