Ukraina i bashkohet Traktatit të Miqësisë dhe Bashkëpunimit në Azinë Juglindore

Ministri i Punëve të Jashtme Dmytro Kuleba përshëndeti pranimin e Ukrainës në Traktatin e Miqësisë dhe Bashkëpunimit në Azinë Juglindore.

“Unë mirëpres vendimin e ministrave të jashtëm të ASEAN-it për të pranuar pranimin e Ukrainës në Traktatin e Miqësisë dhe Bashkëpunimit në Azinë Juglindore. Anëtarësimi në TAC është një nga qëllimet e strategjisë së Ukrainës për Azinë. Ne presim me padurim një kapitull të ri në marrëdhëniet Ukrainë-ASEAN”, postoi Kuleba në Twitter .

Anëtarët e Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) janë Brunei Darussalam, Vietnami, Indonezia, Kamboxhia, Laosi, Malajzia, Mianmari, Filipinet, Singapori dhe Tajlanda. PBB-ja totale e vendeve të ASEAN-it është tani 3.2 trilionë dollarë amerikanë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *