Ukraina ndryshon datën e Krishtlindjeve, dhe këtu ka lidhje Rusia

Ukraina ka zhvendosur festën zyrtare shtetërore të Krishtlindjes nga 7 janari në 25 dhjetor, si një masë të fundit me synimin për t’u distancuar nga Rusia.

Presidenti Volodymyr Zelensky nënshkroi një projekt-ligj parlamentar që synonte “braktisjen e trashëgimisë ruse të festimeve imponuese të Krishtlindjeve”.

Vitet e fundit, Kievi ka ndërprerë lidhjet fetare, kulturore dhe të tjera me Rusinë, duke u rreshtuar me Perëndimin. Ky proces u përshkallëzua pas pushtimit të plotë të Rusisë në vitin 2022.

Legjislacioni zhvendos gjithashtu dy festa të tjera shtetërore, Ditën e Shtetësisë së Ukrainës, nga 28 korriku në 15 korrik dhe Ditën e Mbrojtësve, e cila përkujton veteranët e forcave të armatosura, nga 14 tetori në 1 tetor.

Moska deri më tani nuk ka bërë asnjë koment publik për këtë çështje.

Për shekuj me radhë, fillimisht Rusia perandorake dhe më pas Bashkimi Sovjetik i dominuar nga Moska ishin përpjekur – por gjithmonë dështuan – të kontrollonin plotësisht Ukrainën. Kjo përfshinte edhe autoritetin e imponuar të Kishës Ortodokse Ruse (ROC) mbi kishat e Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts