Ukraina nis operacionet e mëdha të sulmit, inteligjenca ushtarake britanike: Po bëjnë progres gradual, por të qëndrueshëm taktik

ukraina nis operacionet e medha te sulmit inteligjenca ushtarake britanike po bejne progres gradual por te qendrueshem taktik

Ukraina po ndërmerr edhe një herë “operacione të mëdha sulmuese” pas një rivendosjeje, sipas inteligjencës ushtarake britanike.

“Njësitë ukrainase po bëjnë progres gradual, por të qëndrueshëm taktik në fusha kyçe”, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ushtria e saj ka përdorur dy javë hetime për të përmirësuar taktikat e saj për sulmin ndaj “mbrojtjeve ruse të përgatitura mirë”.

Në të njëjtën kohë, Rusia ka nisur ofensivën në provincën Luhansk afër Kreminës.

“Kjo ndoshta pasqyron urdhrat e vazhdueshme të udhëheqjes së lartë ruse për të shkuar në ofensivë sa herë që të jetë e mundur”, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Rusia ka bërë disa “fitime të vogla” në pyllin Serebryanka, por Ukraina ka “parandaluar një përparim”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts