Ukraina paraqet aplikimin për t’u anëtarësuar në NATO

Ukraina po paraqet një kërkesë për një anëtarësim të përshpejtuar në NATO.

Kështu thuhet në fjalimin e fundit drejtuar kombit, të lëshuar nga Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

“Ukrainasit! Dhe të gjithë miqtë dhe aleatët tanë!

Sot, këtu në Kiev, në zemër të vendit tonë, ne po bëjmë një hap vendimtar për sigurinë e të gjithë komunitetit të kombeve të lira.

E shohim kush na kërcënon. Kush është gati të vrasë dhe sakatojë. Të cilët për të zgjeruar zonën e tyre të kontrollit nuk ndalen në asnjë egërsi.

Më 24 shkurt, u krye sulmi i parë në shkallë të plotë në Ukrainë. E para!

Rusia nuk do të ishte ndalur në kufijtë tanë po të mos e kishim ndalur ne. Shtetet e tjera do të ishin nën sulm. Vendet baltike, Polonia, Moldavia dhe Gjeorgjia, Kazakistani… Rusia pretendonte të nënshtronte kombe të ndryshme të Evropës dhe Azisë. Pretenduar gjashtë muaj më parë. Kjo ambicie kriminale po prishet në Ukrainë.

Ai u shpërbë në periferi të Kievit dhe Chernihiv. Në “Azovstal”. Në rajonin e Sumy dhe rajonin e Kharkiv.

Aty është ishulli Zmiinyi. Do të prishet në Donbas dhe në jug të Ukrainës kur t’i çlirojmë. Definitivisht – në Krime, në Krimenë e lirë të Ukrainës.I gjithë territori i vendit tonë do të çlirohet nga ky armik – armiku jo vetëm i Ukrainës, por edhe i vetë jetës, njerëzimit, ligjit dhe së vërtetës.

Rusia tashmë e di këtë. Ajo ndjen fuqinë tonë. Ajo sheh se këtu, në Ukrainë, ne dëshmojmë forcën e vlerave tona.Dhe kjo është arsyeja pse është me nxitim. Organizon këtë farsë me tentativën e aneksimit. Përpiqet të vjedhë diçka që nuk i përket. Dëshiron të rishkruajë historinë dhe të ricaktojë kufijtë me vrasje, tortura, shantazhe dhe gënjeshtra.

Ukraina nuk do ta lejojë këtë. Sot mbajta një mbledhje të Shtabit të Komandantit Suprem të Përgjithshëm. Sapo ka përfunduar mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes.

Ne kemi një vendim.Së pari – është vetëm rruga e forcimit të Ukrainës dhe e dëbimit të pushtuesve nga i gjithë territori ynë që rivendos paqen.

Ne do ta përfundojmë këtë rrugë.Së dyti – Ukraina ishte dhe mbetet lider në përpjekjet e negociatave. Ishte shteti ynë që gjithmonë i ofroi Rusisë arritjen e një marrëveshjeje për bashkëjetesë në kushte të barabarta, të ndershme, të ndershme dhe të drejta.

Është e qartë se kjo është e pamundur me këtë president rus. Ai nuk e di se çfarë është dinjiteti dhe ndershmëria. Prandaj, ne jemi gati për një dialog me Rusinë, por tashmë me një president tjetër të Rusisë. Dhe së treti – ne duhet të regjistrojmë de jure gjithçka që kemi arritur tashmë de facto.

Pikërisht në Ukrainë po vendoset fati i demokracisë në përballjen me tiraninë. Është këtu, me vendosmërinë e kufijve tanë shtetërorë, që ne mund të sigurojmë qëndrueshmërinë e kufijve të të gjitha shteteve evropiane. Ne mund të garantojmë se askush tjetër nuk do të guxojë të rikthejë luftën në kontinentin tonë.

Pikërisht këtu, në Ukrainë, vlerat e komunitetit tonë euroatlantik kanë marrë energji të vërtetë jetike. Forca e kombit që lufton për liri dhe forca e kombeve që ndihmojnë në këtë luftë.

Ne jemi de fakto aleatë. Kjo tashmë është arritur. De fakto, ne tashmë kemi përfunduar rrugën tonë drejt NATO-s. De fakto, ne kemi provuar tashmë ndërveprimin me standardet e Aleancës, ato janë reale për Ukrainën – reale në fushën e betejës dhe në të gjitha aspektet e ndërveprimit tonë.

Ne i besojmë njëri-tjetrit, e ndihmojmë njëri-tjetrin dhe e mbrojmë njëri-tjetrin. Kjo është ajo që është Aleanca. De fakto. Sot, Ukraina po aplikon për ta bërë atë de jure. Nën një procedurë në përputhje me rëndësinë tonë për mbrojtjen e të gjithë komunitetit tonë. Nën një procedurë të përshpejtuar.

Ne e dimë se është e mundur. Ne kemi parë Finlandën dhe Suedinë të fillojnë anëtarësimin në Aleancë këtë vit pa një plan veprimi për anëtarësim.

Kjo është e drejtë. Kjo është gjithashtu e drejtë për Ukrainën. Ky është konsolidimi në nivelin e traktatit të asaj që tashmë është arritur në jetë dhe cilat janë vlerat tona.

Ne e kuptojmë se kjo kërkon konsensusin e të gjithë anëtarëve të Aleancës. Ne e kuptojmë se është e nevojshme të arrihet një konsensus i tillë. Dhe për këtë arsye, ndërkohë që kjo po ndodh, ne ofrojmë të zbatojmë propozimet tona në lidhje me garancitë e sigurisë për Ukrainën dhe të gjithë Evropën në përputhje me Paktin e Sigurisë së Kievit, i cili u zhvillua dhe iu prezantua partnerëve tanë.

Siguria nuk ka alternativa. Por duhet vendosmëri për ta garantuar atë.Ne po bëjmë hapin tonë vendimtar duke nënshkruar kërkesën e Ukrainës për anëtarësim të përshpejtuar në NATO”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com