Ukraina pretendon zyrtarisht pronësinë e katedrales në Krimenë e pushtuar

ukraina pretendon zyrtarisht pronesine e katedrales ne krimene e pushtuar
ukraina pretendon zyrtarisht pronesine e katedrales ne krimene e pushtuar

Kabineti i Ministrave më 28 tetor mbështeti rezolutën për kalimin në pronësi të shtetit të Katedrales së Kishës Ortodokse të Dioqezës së Krimesë të Ukrainës në Simferopolin e pushtuar përkohësisht.

Lajmi u bë i ditur nga Ministria për Riintegrimin e Territoreve të Pushtuara Përkohësisht të Ukrainës,

“Katedralja e Shenjtë e Barabartë me Apostujt Princi Volodymyr dhe Princesha Olga u transferua nga pronësia e Republikës Autonome të Krimesë në pronë shtetërore të Ukrainës. Rezoluta përkatëse u mbështet nga qeveria”, thuhet në deklaratë.

Vendimi ofron një mundësi për të mbrojtur të drejtat e shkelura të komunitetit të Kishës Ortodokse të Ukrainës në Gadishullin e Krimesë. Katedralja do të transferohet në përdorim falas të Dioqezës së Krimesë të OCU dhe pasi gadishulli të pushtohet, ajo do të kthehet në pronën e kishës.

Rezoluta e qeverisë u miratua në përputhje me rezolutën e Kuvendit “Për disa çështje të mbrojtjes së të drejtës së lirisë së botëkuptimit dhe fesë së besimtarëve me Dioqezën e Krimesë të Kishës Ortodokse të Ukrainës, për të ruajtur mjediset e ‘Katedrales ës Shenjtë të Barabartë me Apostujt Princi Volodymyr dhe Princesha Olga.”

Që nga viti 2019, Ministria e Riintegrimit ka ndjekur një politikë të qëndrueshme të mbrojtjes së komuniteteve OCU në Simferopolin e pushtuar përkohësisht, duke mbrojtur transferimin e katedrales në pronësi të komunitetit pas çlirimit të gadishullit nga rusët.

Më 17 shkurt, Verkhovna Rada e Ukrainës miratoi një rezolutë “Për disa çështje të mbrojtjes së të drejtës për lirinë e botëkuptimit dhe fesë së besimtarëve me Dioqezën e Krimesë të Kishës Ortodokse të Ukrainës, për të ruajtur ambientet e Katedrales së Shenjtë të Barabartë me Apostujt Princ Volodymyr dhe Princeshë Olga.”

Dioqeza e Krimesë e OCU ishte i vetmi komunitet fetar në gadishull, i cili refuzoi të riregjistrohej me kërkesë të paligjshme të Rusisë. Kjo u bë një nga arsyet e persekutimit të famullitarëve, klerikëve dhe familjeve të tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts