Ukraina rimerr kontrollin e qytetit pranë Kievit

22:50 01/04/2022

Forcat ukrainase kanë rimarrë qytetin Bucha që ndodhet pranë Kiev.

“31 Marsi do të hyjë në historinë e qytetit tonë… si dita e çlirimit të tij nga (forcat) ruse”, tha kryebashkiaku Anatolii Fedoruk në një video të premten, e cila duket se është filmuar jashtë bashkisë së Bucha.

Këtë javë Rusia u zotua të zvogëlojë në mënyrë drastike operacionet ushtarake rreth Kievit dhe Chernihiv në Ukrainën veriore.

Forcat ukrainase kanë kundërsulmuar kundër Rusisë në një numër zonash pranë Kievit dhe më gjerë, siç tregon kjo hartë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.